Ana Sayfa > Haber > SEC’e Yapılan 9 Bitcoin ETF Başvurusu Reddedildi

SEC’e Yapılan 9 Bitcoin ETF Başvurusu Reddedildi

SEC'e Yapılan 9 Bitcoin ETF Başvurusu Reddedildi

SEC dokuz farklı Bitcoin ETF başvurusu için olumsuz karar verdi. Uygulamalar ProShares, Direxion ve GraniteShares’ten geldi. Düzenleyici kurum Direxion’dan iki, Proshares’den iki ve GraniteShares’ten iki tane ETF önerisini reddetti. SEC kararların ana nedeni olarak önüne geçilemeyecek dolandırıcılık ve manipülasyonla ilgili endişeleri olduğunu belirtti. SEC bu zamana kadar yapılan başvuruların net kararlarının arkasında Bitcoin ile ilgili yatırımcıların çıkarlarını düşündüğünü ve yatırımcının yanlış yönlendirme ihtimali olmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Başvurulara Retlerden Verilmesinin Sebebi Kullanıcı Güvenliği

SEC raporunda her bir başvuruyu reddetme sebeplerini açıkladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Komisyon, teklif edilen bu değişikliği onaylamamaktadır. Bunun sebebi ise teklifin Borsa Yasası ve Komisyon Uygulama Kuralları’na uygun olmamasıdır. Burada özellikle kuralları ihlal edici ve manipüle edici eylem ve uygulamaların önüne geçecek planlar içerisinde olunmalıdır. Böyle bir eksiklik olduğu sürece kurallara uygunluk söz konusu değildir.”

SEC uygulamalardan hiçbirinin ikna edici olmadığını da ekledi. SEC’e göre bu kararlar önemli çünkü hileli ve manipüle edici eylemleri önlemek için düzenlenmiş herhangi bir plan veya proje bulunmuyor. Bu da yatırımcıyı koruyucu bir planın olmadığı anlamına geliyor. Ancak SEC ETF’lerin onaylanmamasının doğrudan Bitcoin ve Blockchain projeleriyle ilgili olmadığını, başvuru yapan projelerle doğrudan ilgili olduğunu belirtti. SEC yaptığı açıklamada şunları da ekledi:

“ETF’lerin onaylanmaması Bitcoin ve Blockchain teknolojisinin daha genel olarak bir inovasyon ve yatırım olarak fayda ya da değere sahip olup olmadığı hakkında kesin kanı oluşturmaz.”

SEC’in Daha Önce Verdiği Ret Kararlarının Yankıları

SEC tarafından verilen en son ret kararı Bitcoin ETF kararları açısından beklenen kararlardı. Bu yüzden bu karar kripto para yatırımcılarını pek heyecanlandırmadı. Geçen yıl ise SEC, Cameron ve Tyler Winklewoss kardeşlerin başvurduğu Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Bunun üzerine ikinci bir başvuru yapıldı ve o da reddedildi. SEC yine bu kararı verirken yatırımcıların korunmasıyla ilgili endişeler nedeniyle ret kararı verdiğini belirtmişti. Bununla birlikte Bitcoin sahteciliği ve denetimsiz açık piyasaların nasıl manipüle edildiğine işaret etti.

Şu an ise tüm gözler SEC’in CBOE Bitcoin ETF teklifi hakkında vereceği kararı bekliyor. Bazı hukuk uzmanları bu kararın 2019 yılı başlarında verileceğini düşünüyor. Piyasalarda ise bu kararın yine olumsuz olacağı yönünde bir düşünce hakim. SEC’in bu zamana kadar hiçbir ETF başvurusunu onaylamaması insanların bu düşünceye kapılmasına neden oluyor. Bazı kripto borsa uzmanları bu sefer SEC’in karar değişikliğine gidebileceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Bu esnada CBOE endişeleri azaltmak adına SEC ile çalışmaların olumlu geçtiği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

SEC’in ETF’ler ile ilgili olumlu bir karar vermesi durumunda ise kripto piyasalarında neler olacağı merak edilen en büyük konu. Birçok uzman böyle olumlu bir kararın piyasaları oldukça iyi bir havaya sokacağını düşünüyor.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir