Ana Sayfa > Haber > SEC’in Yeni Bitcoin ETF Kararı Yaklaştıkça Kripto Hacmi Asya’ya Kayıyor

SEC’in Yeni Bitcoin ETF Kararı Yaklaştıkça Kripto Hacmi Asya’ya Kayıyor

SEC’in Bitcoin ETF Kararı Yaklaştıkça Kripto Hacmi Asya'ya Kayıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde SEC’e önerilen iki Bitcoin ETF başvuru sonucu yaklaştıkça kripto para piyasaları düşüş eğilimine giriyor. Tüm kripto dünyası SEC’in vereceği kararı dört gözle beklerken borsalarda bir kayma yaşanıyor. Kısa bir süre önce yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin ETF kararı öncesi ticaret hacmi ABD merkezli borsalardan, Asya borsalarına kayıyor.

Ticaret Hacmi ABD Borsalarından Asya Borsalarına Kayıyor

Araştırma firması Diar Ltd. tarafından CoinApi verileri kullanılarak yürütülen raporda, ABD merkezli borsalardan kaymalar görülüyor. Yaşanılan bu kaymalar ise çoğunlukla ABD borsalarından Asya borsalarına gerçekleşiyor. Yatırımcıların teferruatlı doğrulama süreci gerektiren borsalardan daha basit bir düzenleyici incelemeye sahip borsaları tercih ettiği belirlendi. Şu an bu tarz borsaların daha fazla alım satım hacmi yaşadığı belirlendi. Raporda şunlar yer aldı:

“Coinbase, Bitstamp ve Kraken’deki işlem hacimleri keskin ve ciddi düşüşler yaşadı. Bu arada ABD dışındaki borsaların işlem hacminde (alım satım) bir artış belirlendi.”

Raporda ayrıca ABD’deki yatırımcıların işlemlerini Bitcoin ve Ethereum gibi büyük pazar paylarına sahip kriptolara odaklı gerçekleştirdiği belirtildi. Bu diğer altcoinlerin herhangi bir zamanda SEC tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılacağından kaynaklanan korkudan dolayı olabileceği düşünülüyor.

Tüccarlarda SEC’in Yaklaşan Bitcoin ETF Kararı Korkusu Var

Raporda Diar ayrıca SEC’in yakın zamanda açıklayacağı Bitcoin ETF kararlarına da yer verildi. SEC önümüzdeki günlerde ProShares Bitcoin ETF için kararını açıklayacak ve bu da kararın ne olacağına göre piyasalarda bir hareketliliğe neden olacak.

Uzmanlar çoğunlukla SEC’in ETF’lerle ilgili kararının olumsuz olması durumunda BTC’nin değerinde aşağı yönlü bir hareketlilik olabileceğini düşünüyor. Fakat kararın olumlu olması durumunda ise fiyatlarda olumlu bir yansıma yaşanacağı yönünde öngörüler bulunuyor. Bu hareketlenmenin tüm kripto para piyasasını etkileyeceği de düşünülüyor. Diar raporunda yaklaşan Bitcoin ETF kararı ile ilgili şunları söyledi:

“ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu hafta ProShares’in Bitcoin ETF karırını verecek. Bunun dışında önümüzdeki altı ay içerisinde üç karar daha verilecek. Ancak SEC Winklevoss Bitcoin ETF’yi iki kez reddetti ve o zamandan beri sonucu etkileyecek çok şey değişmedi.”

Diar’ın raporunda dikkat çeken bir diğer detay ise işletmelerin ödeme aracı olarak kripto para kabulü konusunda biraz yavaş hareket etmeleri. Diar’a göre işletmeler kripto kabulü konusunda yetersiz kalıyor ve bu da kripto para piyasasını olumsuz etkiliyor. Rapora göre işletmelerin kripto konusunda daha istekli davranması piyasayı hareketlendirebilir.

Şu an Bitcoin 6.680 dolar seviyesinde işlem görüyor. Altcoin piyasası ise şu an durağan seyrinde ilerliyor ve yüzde 1 oranında yukarı veya aşağı yönlü işlem görüyor. SEC’in Bitcoin ETF kararı öncesi fiyatlar sakin seyrinde ilerliyor fakat karar sonrası bir fırtına olur mu onu bilemiyoruz. Uzmanların genel görüşü ise karar ne olursa olsun fiyatlarda bir hareketlenme yaşanacak.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir