Ana Sayfa > Haber > Şili Mahkemesi, Kripto Para Borsalarını Sevindirdi

Şili Mahkemesi, Kripto Para Borsalarını Sevindirdi

Şili mahkemelerinden kripto para borsalarını sevindiren haber.

Geçtiğimiz günlerde Şili merkezli bankalar ülkenin önde gelen kripto para borsalarının hesaplarını dondurmuştu. Bunun üzerine Şili’nin en büyük kripto para borsası Buda, iki büyük bankayı mahkemeye vermişti.

Mahkeme internet sitesinden yaptığı bir duyuru ile aldığı kararı açıkladı. Mahkeme, kamu bankası Banco del Estado de Chile ve Itau Corpbanca’a Buda’nın hesaplarının tekrar aktif etmesi kararını aldı. Buda’nın diğer on bankaya açtığı dava ise hala sürüyor. Hesapların kapatılmasından sonra Buda bu hareketin adaletsizce olduğunu açıklamıştı.

Bu ayın başında Buda, Orionx ve CryptoMarket, bankaların hesaplarını kapatmalarına yönelik davalar açmıştı. Borsalar bu hareketin bütün endüstriyi öldürmekten farksız olduğunu duyurmuştu. Buda CEO’su Guillermo Torrealba yaptığı açıklamada Şili’nin kendisinin yeni ve liberal teknolojilere açık olduğunu göstermesi gerektiğini, tüm dünyanın kendilerini liberaller olarak görmesi için çabalarken Şili’nin tutucu yönünü gösterdiğini belirtti.

Medyada ve Twitter’da yaşananlardan sonra bankalar bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Torrealba’ya göre bankaların takındığı bu tutum kripto para ortamını Ekvador, Bolivya ve Çin’den daha kötü bir hale getirdi. Torrealba kripto para firmalarının normal bir şekilde işlemesini engelleyen herhangi bir kanun ya da yürürlük bulunmazken ekonominin güçlü sektörü bankaların yaptığı bu hareketin hegemonik bir hareket olduğunu açıkladı.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir