Ana Sayfa > Haber > Silk Road Tutuklusu Ross Ulbricht’ten Mesaj Var!

Silk Road Tutuklusu Ross Ulbricht’ten Mesaj Var!

Silk Road Yardım Bekliyor

Bitcoin ve Blockchain mükemmel birer fikir olarak ortaya çıktılar. Bu iki oluşumun da değerini herhangi bir şeyin artırması ya da azaltması söz konusu olamaz. Ancak Bitcoin’in daha kısa sırada dünyaca ünlü bir imajının olmasında Ross Ulbricht’in payı kesinlikle yadsınamaz. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Ross twitter aracılığı ile destek bulmaya çalışıyor.

Bitcoin’in ilk piyasada işlemler görmeye başladığı ve onion uzantılı yasa dışı sitelerin yaygınlığının giderek arttığı yıllarda Ross Ulbricht , Silk Road adında bir internet sitesinden yasa dışı malların satışına başladı. Bu mallar arasında en çok tartışılan kuşkusuz uyuşturucu ile alakalı olanlardı. Sayısız esrar seçeneğinden, detaylı MDMA üretim kılavuzlarına, Amerikan Pasaportundan, anonim Almanya banka hesabına, milyonlarca kişinin facebook kullanıcı bilgilerine, nadir bulunan hayvanların derilerinden yapılmış malzemeler ve hatta kurutulmuş etlerine kadar birçok yasa dışı malzemeyi Silk Road sitesinden bulabilmek ve Bitcoin kullanarak alabilmek mümkündü. Tabi buradan kazanılan paraların aklanması da gerekiyordu.

Temyizsiz İki Ömür Boyu Hapis Cezası

Ross, Deep Web adlı belgesel filmine de konu olan davası boyunca ne yaptıysa suçlu bulunmaktan kurtulamadı. 2011 yılında başlattığı projesinden milyonlarca dolar kazanan Ross sadece iki yıl sonra FBI’ın devreye girmesi ile yakalandı ve mahkemeden beklenen bir sonuç çıktı. Ross Ulbircht iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapishane cezası aldı. Bu cezanın temyize gitmesinin önü de mahkeme tarafından kapatıldı. Şu anda Ross internetin ve hatta dış dünya ile herhangi bir bağlantının olmadığı bir yerde cezasını çekiyor.

Bu Kadar Ağır Bir Ceza Gerekli Miydi?

İbretlik bir ceza verilmek istenen Ross Ulbricht yasa dışı mal temin etmek, bilgisayar korsanlığı ve para aklama suçlarından yargılandı. Ross’a verilen ceza Amerikan hükumetinin aynı zamanda kripto paralara da verdiği bir ceza olarak algılandı. İki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasının biraz tuhaf olduğunu düşünen avukatların temyiz çabası da sonuç vermedi.

Ross Ulbricht Twitter’dan Destek Arıyor

Dış dünya ile bağ kuramayan Ross ailesi ve arkadaşları vasıtası ile bir twitter hesabı açtı. Bu hesapta hapishanede yazdığı bir el yazması not ile insanların kendisini desteklemesini ve cezanın hafifletilmesine yardımcı olmalarını talep etti. Yeni açılan twitter hesabında annesi ile birlikte yer aldığı fotoğrafları da yer aldı. freeross.org adlı sitedeki imza kampanyasına bir hafta içerisinde 20.000 kişi katıldı. Şu anda twitter hesabında 10.000’e yakın takipçisi var. Bu hesaptan yayınlanan bir tweet’te Ross yaklaşık dokuz sayfa tutan destek mesajları aldığını ve bu mesajların kendisine güç verdiğini söyledi.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir