Ana Sayfa > Nedir? > Skycoin (SKY) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Kılavuz

Skycoin (SKY) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Kılavuz

Skycoin Nedir SKY Nereden Alınır?

Skycoin Nedir?

Skycoin, yenilikçi yeni nesil blockchain teknolojisi temelli bir ekosistemdir. Skycoin, Bitcoin ve Ethereum’un ilk geliştiricileri tarafından 2013’te sunulmasından beri yaklaşık yedi yıldır gelişmeye devam ediyor.

Ethereum’un ilk geliştiricilerinden biri tarafından akademik camiada yazılıp yayınlanmış olan Obelisk adında bir uzlaşı algoritmasına sahiptir. Obelisk, PoW, PoS ve diğer türevlerinden tamamen farklı olan “güven dinamikleri ağı” konsepti üzerine kurulu enerji tüketmeyen bir uzlaşı algoritmasıdır.

Skycoin’in büyük hedeflerinden biri, spekülasyon yerine kripto paranın gerçekten kullanımını artırmaktır. Skycoin’in bayrak taşıyıcı uygulaması olan Skywire’ın interneti donanım düzeyinde merkezsizleştirme hedefi bulunmaktadır ve nisan ayında testlere başlamıştır. Fakat bu, Skycoin ekosisteminin birçok özelliğinden yalnızca biridir. Skywire yalnızca merkezsizleşmiş bant genişliği sağlamakla kalmayarak aynı zamanda depolama ve işletim sağlayarak yeni internet için zaruri olarak eşyaların kutsal üçlemesini tamamlar.

Skycoin aynı zamanda Fiber adındaki kendi ICO platformuna, Golang’dan türetilmiş olan kendi belirleyici programlama diline, Sky-Messenger adında özel bir merkezsizleşmiş mesajlaşma sistemine ve merkezsizleşmiş sosyal medya platformu olan BBS’ye sahiptir.

Skycoin’i şöyle de düşünebiliriz: Blockchain’in teşvik sistemini kullanan ve ilk ilkeleriyle tasarlanan açık kaynaklı, topluluk mülkiyetinde, donanım temelli eşler arası internet.

Bunun da ötesinde bugünlerde gördüğünüz çoğu ICO’nun aksine Skycoin yalnızca gelecekte bir şeyler geliştirme vaadiyle paranızı istemiyor. Bu yedi senelik uzun gelişimden geçen proje ve bayrak taşıyıcı projenin denemesi piyasaya sürülmek üzere.

Skycoin (SKY) ve Ayırıcı Özellikleri

Üçüncü nesil kripto para olan Skycoin (SKY), tüm ekosistemin yakıtıdır. Üç yüz TPS’yi (iki saniyeden kısa sürede gerçekleşen ücretsiz işlemler) destekler, saldırıların %51’ine dayanıklıdır ve enerji tüketimi olmaksızın madencilik sayesinde sürdürülür. Aynı zamanda CoinJoin protokolüyle varsayılan özel işlemine sahiptir ve Coin Hours olarak bilinen farklı bir para biriminde kar hisselerine sahiptir (NEO/GAS’i düşünün). Bunların hepsi, Obelisk adı verilen yenilikçi uzlaşı algoritması sayesinde mümkün olmuştur.

Skywire Projesi Skycoin platformunun en önemli ögesini oluşturuyor

Skycoin’in bayrak taşıyıcı projesi Skywire, interneti nodların teşvik edilmiş örgülü ağı sayesinde merkezsizleştirecek. Gelecekte antenlerin örgülü ağını indirerek mevcut altyapının yükünü sırtınızda taşımaktan kurtulabileceksiniz. Skywire, ünlü olan açık kaynak ağı projesi cjdns ve açık akışlı protokol (yazılım temelli ağ olarak da bilinir) üzerinde kurulmuştur. Kanal bağlama yeteneği ve halka açık/özel anahtarlarda kurulu DNS’ler sayesinde Skywire’ın hızının mevcut tüm VPN’lerden ve internetin kendisinden daha da hızlı olacağı söylenmektedir.

Bu, 2011’in başında açık kaynak ağ protokolü topluluğu tarafından geliştirilen blockchain olmayan teşvikli cjdn protokolüyle (“adres atama ve yönlendirme için paylaşımlı hash çizelgesi için halka açık anahtar kriptografisi kullanan şifreli IPv6 ağı”) gösterilmiştir.

Bir Diğer Önemli Gelişme : Coin Hour

Skycoin cüzdanındaki 1 Skycoin, her saat 1 Coin Hour üretmektedir. Coin Hour’lar, bant genişliği ve SKY ekosisteminde diğer hizmetlerin işlemini yapmak için kullanacağınız para birimidir. Bu etkin bir biçimde Skycoin’i bant genişliği tarafından desteklenen bir kripto para haline getirmektedir.

Skywire kullanmak istiyorsanız öncelikle ağ üzerinde bir nod olmanız gerekmektedir. Trafiği yönlendiren nodlar, şifreli paketlerin sonunda nereye ulaşacağını bilmeden şifreli trafiği yönetmektedir. Her nodunuzdan önce ve sonra yalnızca bir nodu bilirsiniz. Aynı zamanda şifreli paketler, verileri görüntülemenize engel olur. Bu esnada paketleri yönlendirdiğiniz için Coin Hour’la ödenirsiniz. Dosya, istek sahibinin özel anahtarıyla açılabilir ve görüntülebilir ve bu hedef halka açık anahtara ulaşılmasıyla gerçekleşir.

Bunu verilerin şifrelenip yalnızca leecher tarafından görüntülenebildiği eşler arası bir torrent ağı olarak düşünebilirsiniz. Aynı zamanda seeder’lar, veya daha ziyade birbirine bağlı seeder nodları, seed edilen bant genişliği tarafından ödenir. Artık insanlar seed yapmayı bırakıp yalnızca leech yapmayacaklar (kabul edin, bunu hepimiz yapmışızdır). Artık herkes yıllar boyunca kendi kırılmış Roller Coaster Tycoon sürümünü seed’leyen yalnız ve değerli seed yapan kişi olmaya teşvik ediliyor.

Fiber

Ekibin yeni Blockchain 3.0 vizyonunu inşa etmeden önce bütün interneti tasarlamaya karar vermesinin çokça sebebi var. Bu sayede ağ düzeyinde diğer blockchain protokollerinde görülen güvenlik açıklarını ortadan kaldırmıştır. İşletim gerektirmeyen uzlaşı protokolünün olduğu merkezsizleşmiş donanım ağını teşvik eden Skycoin’daki blockchain uygulamaları sonsuza kadar yatay biçimde ölçeklendirilebilecek.

Fiber, Skycoin’in arkasındaki blockchain mimarisidir ve gelecekte tüm ICO’lar (şu anda hazırlanmakta olan 30 tane var) bu açık kaynak teknolojisini kullanacak. Ekip, dünyadaki dApp’leri tek blockchain’e yerleştirmenin, yaygın şekilde kullanılması için gereken ölçeklendirmeyi asla sağlayamayacağını düşünüyor. Bunun yerine her şirket kendi modüler blockchain’ine sahip olacak ve özel izinli zincir veya halka açık izinsiz zincir olarak kendi ihtiyaçlarına göre ayarlayabilecek. Sonuç olarak herkese ısmarlama blockchain vermek, Ethereum’daki CryptoKitties gibi tüm ağ üzerinde oluşan tek bir dApp’in tıkanmaya yol açtığı durumları engeller.

“Etkililik, Güvenlik ve Merkezsizleşme” arasında hiç bitmeyen çekişmeyi çözmek için Fiber her şirketin özel kullanım için ne kadar merkezsizleşmeye izin vereceğine karar vermesine izin veriyor.

“Tüm bu blockchain’lerin her birini nasıl merkezsizleştiriyorsunuz?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

Güzel soru!

Ekip, Skyminer’ı bu soruya yanıt olarak geliştirdi.

Skywire Miner

Skycoin geliştiricileri Skyminer’ı, Fiber tasarımı için gereken ucuz ancak etkili yöntemlerin en uygun karışımı olarak oluşturdu.

Dahası, Skycoin vakfı DIY (Do It Yourself/Kendin Yap) madencilerini son derece hevesli bir DIY topluluğuyla teşvik etmektedir.

Obelisk uzlaşı algoritmasının bugün Bitcoin’de gördüğümüz madencilerin merkezleşmesini engellemek için madencilik şeklindeki geleneksel düşünceye sahip olmadığını unutmayın. Blok yaratmak için herhangi bir blok ödülü bulunmamaktadır. Skycoin bağlamında “madencilik,” Skycoin ve Coin Hour karşılığında ağa bant genişliği, işletim ve depolamada katkıda bulunmayı ifade etmektedir.

Skywire Miner’ın Özellikleri

Birinci nesil Skyminer donanım listesi aşağıdaki gibidir:

 •       Kişiselleştirilmiş PCB kartları
 •       16-port OpenWRT router
 •       16GB RAM (8 x 2GB DDR3)
 •       ARM Cortex-A53 CPU
 •       8 x 16GB Class-10 A1 Micro SD
 •       Hexa-core Mali450 GPU
 •       LAN Bant Genişliği: 8 x 1000Mbps
 •       Gigabit Ethernet, 8+1 port değiştirme
 •       64-bit Linux (Alpine Linux)
 •         Temel olarak 8 Orange Pis router’ı, Ethernet kabloları ve güç sağlayıcı (toplam değeri 600 ABD doları). Ucuz ancak etkili ve kolay şekilde erişilebilir donanım kullanmak, ASIC madencilik merkezleşmesi gibi sorunları engeller. Aynı zamanda gerekli donanıma sınırsız yatay ölçekleme sağlar.
 •         İlginç bir şekilde her Orange Pi, Skywire’da yalnızca bir uygulama için nod olarak iş görür. Her uygulamayı kendi blockchain’inde karantinaya almak, yaygın dünya çapında sürekli büyüyen blockchain sistem riskini ortadan kaldırır.

Sonunda Ark ve Bitseed’in kurucu ortağı Mike Doty, Skywire Miner’ın bir sonraki neslinin seri imalatını gerçekleştirecek. Bu, büyüyen Fiber ekosistemi için yeterli donanım olmasını sağlayacak.

Kablosuz antenlerin örgülü ağı, mevcut internet altyapısını sırtlanma ihtiyacını oradan kaldıracak. Sonunda Skywire Miner, Skywire’da merkezsizleşmiş bant genişliği, işletim ve depolama olanaklarını sunacak.

Skycoin vakfı çalışan Skyminer’lara projenin ilk safhası için kendilerine yetebilecekleri zamana dek destekte bulunacak.

Ekip, danışmanlar ve ilk yatırımcılar

Synth (Kurucu) Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden biridir ve birçok kripto paranın danışma kurulunda yer almıştır.

Huowu Chen (Kurucu), Ethereum’un python’la uygulanmasından sorumlu ilk geliştiricilerden biridir ve Obelisk uzlaşı protokolünü geliştirmiştir.

Steve Leonard (Kurucu), Bitcoin’in ilk günlerinden beri kripto parayla köklü bir geçmişi vardır. Steve, orijinal Skycoin yazılımının büyük kısmını geliştirmiştir.

Mike Doty (Danışman), Ark ve Bitseed’in kurucu ortağıdır.

Michael Terpin (Danışman), CoinAgenda konferans dizisinin kurucusu ve Alphabit Vakfı’nın ICO komitesi başkanıdır.

Patrick Dai (Yatırımcı), Qtum’un kurucusudur ve Vechain’in ilk zamanlarında yer almıştır.

Not: Ekip, bu kişilerle sınırlı değildir.

Para arzı

Dolaşımda bulunan 7,7 milyon Skycoin’le birlikte toplam yüz milyon Skycoin bulunmaktadır. Geçtiğimiz üç senedeki dağıtım oranını göz önüne alınca, Skycoin 2022’de muhtemelen 25 milyon paraya ulaşacak. Skycoin vakfı, dolaşımdaki arz 25 milyona ulaşınca en fazla beş milyon Skycoin’i piyasaya sürecek.

Ticaret geçmişi

Skycoin, ocak ayının başında tüm zamanları en yüksek değeri olan 49 ABD dolarına ulaştı. O zamandan beri kripto para pazarının geri kalanıyla birlikte 8 ABD dolarına kadar düştü. Şu anda (20.07.18) 6.47 dolar.

SKY nereden alınır

Şu anda Skycoin Cryptopia, C2Cx ve Iguant üzerinden alınabilir.

Ayrıca doğrudan Skycoin atın alabileceğiniz OTC bypass seçeneği de mevcuttur. OTC bypass özelliği gelecekte cüzdanda da doğrudan kullanılabilir olacak.

SKY nerede saklanır

SKY’nizi saklamak için resmi masaüstü cüzdan, internet cüzdanı ve yakında sunulacak olan mobil cüzdanı kullanabilirsiniz.

Sonuç

Skycoin ekibi, pazarda var olan büyük paraların zayıflıkları hakkında oldukça ikna edici bir argüman oluşturdu. Aynı zamanda bu zayıflıkları çözmek için etkileyici birtakım çözüm önerileri sundular. Teknoloji cephesinde şu ana kadar olan iddialarını karşılayabilmiş olduklar görülüyor. Ancak donanım düzeyinde başlamayı bırakın, interneti merkezsizleştirmek kolay bir iş değildir. Dahası, karışık vizyonlarını etkili olarak aktarabilmeleri kendilerini bekleyen bir zorluktur.

Skycoin’in büyük vizyonunu başarıp başaramayacağını söylemek mümkün değil, ancak gelecekte izlemesi heyecanlı bir para olacak.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir