Ana Sayfa > Haber > Stellar Tabanlı Ücretsiz Kripto Para Borsası StellarX Açıldı

Stellar Tabanlı Ücretsiz Kripto Para Borsası StellarX Açıldı

StellarX Açıldı

2018 yılı Temmuz ayı başlarında piyasaya sürülen ücretsiz ve merkezsiz ticaret platformu StellarX artık tamamen başlatıldı. Kullanıcıların merakla beklediği StellarX kripto değişim platformu beta aşamasını tamamladı ve artık tamamen kullanıma hazır.

StellarX; Stellar tabanlı, ücretsiz merkezi olmayan bir kripto değişim aracı. StellarX beta aşamasını tamamladı ve 28 Eylül Cuma günü tamamen kullanıma sunuldu. Lansman platformun arkasındaki şirket olan Insterstellar tarafından yayınlanan bir blog ile duyuruldu.

Stellar Tabanlı Ücretsiz Kripto Değişimi StellarX Tamamen Başlatıldı

Bu yıl Temmuz ayında açıklanan kripto para borsası Stellar’ın evrensel pazarına dayanıyor. Borsa, Stellar kripto para birimi ile resmi para birimi transferleri için açık kaynaklı bir protokol olarak hayata başladı. CoinMarketCap’in verilerine göre Stellar’ın kripto para birimi XLM şu an 6.8 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bununla birlikte en iyi kripto para birimleri arasında Stellar’ın birimi XLM altıncı sırada yer alıyor.

En son yapılan basın açıklamasında StellarX, ABD’li bir banka hesabından doğrudan ABD doları ile işlem yapılmasına izin verdiği için kendisini gerçek bir resmi para rampası olarak konumlandırıyor. Ayrıca döviz, Euro, Çin yuan’ı, Hong Kong doları, İngiliz Sterlini ve diğer birçok resmi para birimi gibi bir dizi para birimi için dijital token değişimi sağlıyor. Fakat bu resmi para birimleri arasında Türk Lirası henüz bulunmuyor.

Blog’da yer alan bilgiye göre StellarX ayrıca tahviller, hisse senetleri, emlak ve gayrimenkul gibi diğer varlıkların dijitalleştrilmiş versiyonlarını ekleme planları olduğunun da belirtti.

StellarX bu yıl Şubat ayında ücretsiz kripto para ticareti yapmaya başlayan büyük ve önemli bir ABD finansal hizmet sağlayıcısı olan Robinhood ile kıyaslandığında, platform maliyetini kullanıcılara göre “hiçbir şey” olarak vurguladı. Yani maliyetin oldukça önemsiz olduğunu şirketin geri ödeme taahhüdünden kaynaklandığını belirtti.

Eylül ayı başlarında Robinhood oldukça önemli bir adım atmıştı. Şirket tam düzenleyici kurumun sağlanması adına ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Mali Sanayi Düzenleme Kurumu (FINRA) tarafından denetimlere tabi tutulduğunu iddia ettiği bir halka arz (IPO) işlemi yapılmasını planladığını açıklamıştı. Henüz komisyonlardan konu ile ilgili bilgi gelmedi ve sürecin nasıl ilerleyeceği netlik kazanmadı.

Stellar ile IBM Bankacılık Konusunda Ortak Çalışıyor

Stellar ve IBM kripto para birimlerinin mevcut ekonomik portallara entegre olması konusunda da birlikte çalışmalar yapıyorlar. Bankalar arası gerçekleşen işlemlerde blok zinciri teknolojisinin yaygınlaşması amacı ile Ripple ile birlikte bu alanda çalışmaya devam eden ikili ING Bank gibi dev finansal kuruluşlarla irtibat halindeler. IBM aynı zamanda Avustralya ülkesinin blok zincir teknolojisine uyum sağlaması çerçevesinde ülke ile 5 yıllık bir anlaşma imzaladı. Anlaşılan Stellar ile birlikte teknolojik olarak da önemli bir fırsat yakalayan IBM tekrar eski görkemli günlerini yakalama fırsatını kaçırmak istemiyor.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir