Ana Sayfa > Haber > Steve Wozniak Blockchain Girişimi Equi ile Kripto Ortaklığını Anlattı

Steve Wozniak Blockchain Girişimi Equi ile Kripto Ortaklığını Anlattı

Steve Wozniak Blockchain Girişimi Equi İle Kripto Ortaklığını Anlattı

Teknoloji devi Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak geçtiğimiz günlerde ChainXchange kongresinde verdiği bir röportajında blok zincir teknolojisi ve kripto para konusundaki ilgisini açıkladı. Wozniak, Bitcoin’i ilk duyduğu anda arkasındaki fikirden etkilendiğini ve bu şekilde bu teknolojiyi araştırmaya başladığını açıkladı. Wozniak bu projeyi merak edip araştırarak Blockchain’i keşfetmeye başladığını belirtti:

“Yeni şeylere ayak uydurmayı severim. Bitcoin ilk anda dikkatimi çekti. Duyduğum teknolojik gelişmeler arasında farklı birçok yönü var. Herhangi bir teknolojide içerik oluşturucu diye bir kavram yoktu. Herhangi bir merkezi yönü yok. Tamamen matematiğe dayanıyor.”

Wozniak Bitcoin’in kişilere ait olmadığından doğaya benzer olduğunu düşünüyor:

“Var olan belirli bir Bitcoin sayısı var. Matematik benim için doğa gibi. İnsanlardan çok daha iyi. Doğanın bu yönüne insanlardan oluşturduğu şeylerden daha çok güveniyorum. İnsanlar para birimlerini oluşturur, onları kontrol eder, her yıl yeni ABD doları çıkar fakat Bitcoin bunlardan bağımsızdır.”

Wozniak: Bence Bitcoin Hala Kripto Dünyasının Altını

Wozniak başlangıçta blok zincir teknolojisinin nasıl çalıştığını anlamadığı da itiraf etti. Teknisyenler blok zincir teknolojisi ve onun temel teknolojisi hakkında daha fazla bilgi elde ettikçe bu teknolojinin bir günde anlaşılabilecek bir teknoloji olmadığını belirtiyor:

“Bunu düşünerek ve bunun hakkında daha fazla şey okuyarak nasıl çalıştığını anlıyorsun. Sonra insanların nasıl kullanıldığını görüyorsun madencilik süreci geliyor.”

Wozniak blok zincir teknolojisini internete benzetiyor. Dahası Wozniak hayatına değer katan şeyler icat eden insanlara karşı saygı duyduğunu belirtiyor:

“Bitcoin uygulamalar üzerinde çalışıyor ve hepsinin ayrı önemi var. Duyduğum her bir uygulamanın ayrı değeri var.”

Wozniak Blockchain teknolojisine olan ilgisini Equi adında bir projeyle ortaklık kurarak pekiştirdiğini söyledi. Wozniak, Equi’nin arkasındaki düşüncenin yeni bir kripto para birimi oluşturmak dışında sadece değerini arttırmak olduğunu söylüyor. Ayrıca Equi’nin başlangıçta bir ICO olarak lanse edildiği bildirilmişti. Şirket özel jetonların satışı yoluyla 7 milyon doların üzerinde satış olduğu iddia edilmişti. Ama halk için hazır olduğunda ICO’lar iptal edildi ve yatırımcılara yatırımları geri ödendi.

Bunun dışında Wozniak Ethereum ile ilgili düşüncelerini de açıkladı:

“Ethereum kendinize ait bir blok zincir uygulaması için gerekli araçları sağlar. Ben Ethereum’u bu şekilde kullanırım fakat benim için Bitcoin her zaman kripto dünyasında altın değerindedir.”

Geçtiğimiz dönemlerde Apple, cihazlarında Bitcoin madenciliğini yasaklama niyetinin olduğu bir bildiri yayınlanmıştı. Apple’ın internet sitesinde şöyle yazmıştı:

“Uygulamalar, içinde görüntülenen herhangi bir üçüncü taraf reklamları dahil olmak üzere kripto para birimi madenciliği gibi alakasız arka plan süreçlerini çalıştırmaz.”

Şirketin bu kararının ise Bitcoin madenciliğinin aşırı ısı ürettiği ve cihaz piline ciddi zarar verdiği için aldığı belirtilmişti. Wozniak’ın Blockchain teknolojisine olan ilgisinin nasıl sonuçlanacağı ve daha büyük adımlar atılıp atılmayacağı ise merak ediliyor.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir