Ana Sayfa > Haber > Syscoin Ekibi Binance’de Yaşanan Krizin Asıl Nedenini Açıkladı

Syscoin Ekibi Binance’de Yaşanan Krizin Asıl Nedenini Açıkladı

Syscoin Ekibi Binance'de Yaşanan Krizin Asıl Nedenini Açıkladı

Bu haftanın başlarında Binance’de 1 Syscoin tam olarak 96 Bitcoin karşılığında satın alınmıştı. Yaşanan karışıklık sonrası Binance borsasının gece saatlerinde tüm işlemleri askıya alması sonucu kripto topluluğu tarafından Binance’ın saldırıya uğradığı yorumları yapılmıştı.

Sorunun Asıl Kaynağı Syscoin 3.0.6 Güncellemesi

Syscoin ekibi neler olduğuna dair derin bir araştırma içerisine girdiklerini belirtmişlerdi. İlk gün yaşanan olayın bir saldırı yüzünden olmuş olabileceği üzerine durulmuştu. Ancak ilerleyen saatlerde Syscoin ekibi bunun yüzde 51 saldırısı ya da başka bir siber tehdit olmadığını belirtti. Yaşanan karışıklığın 23 Haziran’da yayınlanan Syscoin 3.0.6 güncellemesinden kaynaklanan bazı olaylar zinciri sonucu ortaya çıktığı belirtildi. Syscoin ekibi 23 Haziran’da yayınladığı bir resmi yazıda şunları söylemişti:

“Bu güncelleme Syscoin kullanıcıları için zorunludur. Güncelleme, potansiyel bir blok doğrulama sorunun gidermek için piyasaya sürülmüştür. Hata yaşayan kullanıcıların blokları doğrulamaya devam etmek için yayınlanan 3.0.6 güncellemesini yüklemeleri gerekmektedir.”

3 Temmuz’da Syscoin ekibinin borsalarda büyük satın alma duvarları tespit ettiği belirtildi. Üstelik bu işlenen bloklar düzenli işlemler de içermiyordu. Syscoin ekibi, haftalar öncesinden çalışılarak hazırlanmış olan ve saat gece 01.00 sularında işleme koyulan bir süper blok tespit ettiklerini açıkladı. Dolayısıyla bu da madenci ağlarının durmasına neden oldu.

Bu aşamadan sonra, bazı büyük madencilik havuzları, dijital para için varsayılan fiyattan daha fazla ücret alınacağı politikası belirledi. Kriterleri karşılamayan işlemler, zincirin bellek havuzunda yedeklenmiş hale geldi. Madencilerin de düşük fiyatlarla madencilik yapmaya devam etmeleri üzerine, tüm işlemler partiler halinde bir araya gelerek tek bir blokta işlenecek Syscoin fiyatının, normal fiyatından daha yüksek miktarlarda olmasına neden oldu. Bu aşamadan sonra, tarayıcıda görünen 544 milyon değerinde bir çıkış ve 1.2 milyar SYS tokeni gibi düzensiz hareketlenmeler oluştu.

Syscoin ekibi konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu sorun daha fazla ücret politikalarına sahip olan madencilerden ve bunlardan daha az ücret ile çalışan küçük bir madenci grubunun, olması gerekenden daha düşük bir ücretle bir blok kazanmasından kaynaklandı. Bu bloklarda daha yüksek çıkış değerleri ile yüzlerce işlem gerçekleştiğine şahit olduk.”

Ağda Yaşananlar Değil, Kripto Topluluğunun Verdiği Tepkiler Anormal

Syscoin ekibi, bütün bu güncelleştirme işlemleri gerçekleşirken kripto dünyasının vermiş olduğu reaksiyonu olumsuz olarak değerlendirdi.

“Bu normal bir sorun değildi, aynı şekilde borsadaki fiyat seviyeleriyle de bir ilgisi yoktu. Fakat açıkça 46 milyon Syscoin çıkışı olan zincirleme bir işlem seti, hali hazırda işleyen tedarikten çok daha büyük miktarlarda eklenebilir. Dolayısıyla bu olaylar bloklarda tam olarak neler olduğunu açıklıyor.”

Daha sonra Binance’ın borsada işlemleri durdurması hakkında açıklama yapan ekip, farklı olayların bir araya gelmesinden kaynaklandığını ve medyanın gereksiz yere anormal tepkiler verdiğini söyledi:

“Yaşanan bütün bu olaylar aynı döneme geldi ve kripto topluluğu anlaşılmaz bir şekilde bir tepki ortaya koydu. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla ağda yaşananlarda bir anormallik yok fakat topluluğun verdiği tepkilerin anormal olduğu aşikar.”

Aynı gün Binance’da meydana gelen 7.000 BTC kaybolması olayı da borsayı etkileyince kripto dünyası iyiden iyiye karıştı.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir