Ana Sayfa > Haber > Syscoin Siber Saldırıya Uğradı!

Syscoin Siber Saldırıya Uğradı!

Syscoin Siber Saldırıya Uğradı!

Syscoin ekibi resmi web sitesinde yayınladığı bir duyuru ile siber saldırıya uğradığını açıkladı. Bununla birlikte saldırının boyutlarını ve müşterilerin olası tehlikelere karşı neler yapması gerektiğini, detaylı bir şekilde açıklayarak müşterilerini dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Syscoin ekibi 9 Haziran 2018 tarihinde, büyük çapta bir saldırıya uğradıklarını açıkladı. Ekibin yaptığı açıklamaya göre hackerlar, kullanılan Windows sürümünün yerine, Arkei Srtealer (Trojan Win32/ Troia.B!C!) adı verilen ve kötü amaçlı bir yazılım içeren başka bir Windows sürümü yerleştirdi. Hackerlar tarafından yerleştirilen bu kötü amaçlı yazılımın özelliği ise, mevcut cüzdan şifrelerini ve anahtarlarını bloke ederek müşterilerin hesaplarını ele geçirmelerini sağlıyor olması.

Trojan olarak geçen bu virüsle kullanıcıların isteği dışında hesapları ele geçiriliyor ve virüsün bulaştığı bilgisayarlar istenildiği zaman uzaktan kontrol edilebiliyor. Truva Atı olarak da bilinen bu yazılımlar, çok çeşitli şekillerde bilgisayarlara bulaşabiliyor. Örneğin normal bir fotoğraf dosyası olarak görünen bir dosyayla bile kullanıcılar yanıltılabiliyor ve kullanıcılar dosyayı tıkladıkları anda virüs artık bilgisayara bulaşmış oluyor.

Syscoin Ekibi, Kullanıcıların İzlemesi Gereken Adımları Paylaştı

Syscoin ekibi GitHub’da yayınladığı bir raporda kullanıcıları söz konusu virüse karşı uyardı:

“Yapılan geniş çaplı araştırma sonucu Syscoin geliştiricileri, Syscoin 3.0.4.1 sürümünün kötü amaçlı bir virüs sürümü ile 9 Haziran 2018 tarihinde bir GitHub hesabı kullanılarak, Syscoin GitHub üzerinden entegre edildiğini tespit etti. Tespit edilen bu sürüm Trojan(Truva Atı): Win32/ Feury.B cl adıyla kötü amaçlı bir kod içeriyor.”

Bu kötü amaçlı kod, 9 Haziran 2018 (10: 14 PM UTC) ve 13 Haziran 2018 (10: 23 PM UTC) tarihleri arasında Syscoin 3.0.4.1!i yükleyen kullanıcılara erişim sağladı. Ekip bu dönem içerisinde sürümü yükleyen kullanıcıların hesaplarını kontrol etmelerini de istedi. Syscoin ekibi, bu saldırı sonrası risk altında olan kullanıcılar ve bu kullanıcıların bu tuzağa düşmemeleri için izlemeleri gereken adımları bir bildiri şeklinde yayınladı. Verilerin eşleşmesi durumunda izlenmesi gereken adımlar şu şekilde:

-Cüzdanınızı kişiselleştirin ve cüzdan bilgilerinin bir kopyasını alın.

-Bir anti-virüs programı çalıştırarak cüzdanın bağlı olduğu cihazı taratın.

-Mevcut şifrelerinizi değiştirin.

-Paranızı başka bir cüzdana aktarın.

Syscoin ekibi yaşadığı bu saldırıdan oldukça etkilenmiş gibi görünüyor. Bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için uygulama geliştiricileri yoğun bir çalışma içerisine girmiş durumdalar. Ekip öncelikle, hackerların GitHub’a ve diğer hesaplara nasıl erişim sağlayabildikleri konusunda derin bir araştırma içerisine gireceklerini belirtti. Bunun haricinde güvenlik seviyesini arttırmak için 2 aşamalı kimlik doğrulama sistemi ile çalışacaklarını belirtti. Geliştiriciler, araştırmalar ve incelemeler tamamlandıktan sonra GitHub’la bağlantıyı kesmeyeceklerini ve GitHub’la çalışmaya devam edeceklerini de belirttiler. Bu boyutta bir saldırının endişe verici olduğunu belirten şirket ekibi, kötü amaçlı yazılım dosyasının hala aktif olabileceğini, dolayısıyla diğer kaynak kodlarına da saldırarak, hackerların saldırı boyutunu daha büyük bir felakete dönüştürebilme ihtimali olduğunu belirttiler.

Firmaya yaşadığı bu saldırı sonrasında bir kötü haber de piyasalardan geldi. Siber saldırı sonrası kripto para %1.4 oranında bir düşüş yaşadı ve şu an 0.21 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Mevcut piyasa değeri 117 milyon dolar olan Syscoin sektörde 86. sırada yer alıyor.

coindoo

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir