Ana Sayfa > Haber > Tayland Bankasının Sınır Ötesi Ödemeler için Visa B2B Testi

Tayland Bankasının Sınır Ötesi Ödemeler için Visa B2B Testi

Tayland Bankasının Sınır Ötesi Ödemeler İçin Visa Blockhain Testi

Tayland’ın dördüncü büyük bankası olan Kasikornbank, 20 Eylül Perşembe günü ülkenin yerel gazetesi The Nation’ın sınır ötesi ödemeler için Blockchain tabanlı Visa B2B Connect programına katıldı. Ülkede yaşayan insanlara göre Kasikornbank ülkedeki teknolojiyi kullanan ilk banka. Bu şekilde ülkenin bankacılık sektöründe daha yaygın bir blok zincir kullanımı için ortam oluşturuyor.

Tayland’da kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Ülkede hem halk hem de işletmeler kripto para birimlerine ve blok zincir teknolojisine uzak kalmak istemiyor. Bu kitleyi gören ve bu alanda geliştirmeler yapmak isteyen Tayland’ın dördüncü büyük bankası Kasikornbank, ülke halkı tarafından da desteklenen projeler yapmaya başladı. Kripto para birimlerine ve blok zincir teknolojisine daha yakından hakim olmak isteyen banka sınır ötesi ödemeler için blok zincir tabanlı Visa B2B Connect programına katıldı.

Tayland Bankasının Visa B2B Blockchain Testi

Bankacılık sektöründe blok zincir teknolojisini kullanmaya başlayan bankalar bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanmayı hedefliyor. Blok zincir teknolojisinin hızı ve güvenliği kullanıcı memnuniyeti açısından da oldukça olumlu dönüşler sağlıyor. Bazı ülkelerde ki bankalar bunu ön planda tutarak çağın teknolojisini her anlamda kullanmaya odaklanmış durumdalar. Blockchain teknolojisinin sağladığı ek güvenlik ve hız sınır ötesi ödemeler için bulunmaz nimet konumunda.

Visa’nın Tayland’daki yöneticisi Suripong Tantiyanon bu ortaklık hakkında görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Visa B2B’nin güvenlik, yönetim ve katılımcılar tarafından bağımsız olarak tutulan ve güncellenen veritabanı teknolojisi konusundaki gelişmeleri ve yenilikleri desteklemeye devam edecektir.”

Kasikornbank Siriporn Wongtriphop kıdemli başkan yardımcısına göre, uluslararası ödemeler için blok zincir kullanmak, ödemeler için ek güvenlik nedeniyle şirketin bu sektördeki lider konumuna ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Visa’nın web sitesine göre kurumsal sınır ötesi ödemeleri işlemek için B2B Connect uygulamasına 2017 yılında başlandı. ABD Commerce Bank, Güney Kore Shinhan Bank,Filipinler Union Bank ve Singapur’da bulunan Overseas Bank, Visa’nın blok zincir mimarisine dayanan B2B teknolojisi ile birebir işlem yapabilen ilk ortaklar arasında yer alıyor.

Eski dönemlerde Tayland çiftçi bankası olarak bilinen Kasikornbank’ın merkezi Bangkok’ta bulunuyor. Moody’s’in son yaptığı araştırmalara bakacak olursak Kasikornbank’ın 2018 Mart ayında toplam varlığı 96 milyar dolar civarındaydı.

Cointelegraph’ın yazdığı bir yazıya göre, Bank of Tayland yerel bankaların kripto para birimleri ile ilgili ilişkiler kurmasına izin vermeye başladı. Yönetmeliğe göre Tayland bankalarının dijital paraları yayınlamasına, kripto aracılık hizmetleri sağlamalarına izin verilecek. Bunun yanı sıra kripto ile ilgili işletmeleri yönetmelerine ve bağlı şirketler aracılığıyla kripto dolar yatırımlarına izin verilecektir.

Tayland’da yaşanan bu önemli gelişmeler kripto tutkunlarının de yakın takibnide. Ülke halkı sınır ötesi ödemelerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi ihtimaline karşı oldukça mutlu. Ülkede kripto para ve blok zincir teknolojisinin gelişmeye devam etmesi de her anlamda güzel bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir