Ana Sayfa > Haber > Tron Virtual Machine’in (TVM) Faydaları Neler?

Tron Virtual Machine’in (TVM) Faydaları Neler?

Tron Sanal Makinesi

Tron 30 Temmuz 2018’de TVM’nin yükseltilmiş versiyonunu başlatacağını açıklamıştı. Tron’un daha fazla dikkat çekmesi için bu çok ciddi bir aşama olacak gibi görünüyor. Peki TVM tam olarak nedir?

Sanal makine (VM) bir bilgisayar sistemi ya da bir bilgisayar sistemine benzeyen uygulama ortamı (özel donanım) olarak tanımlanabilir. TVM ise Tron’un ekosistemini daha iyi ve daha elverişli bir hale getirmek için oluşturulmuş bir sanal makinedir. Windows sistemli bir programcı, bir projeyi tamamlamak için UNIX tabanlı bir işletim sistemine ihtiyaç duydu diyelim. Fakat sanal bir makineyle yeni bir bilgisayara sahip değil. Bu durumda programcı mevcut bilgisayarla farklı koşullarda bir ortam oluşturabilir ve diğer yazılımları çalıştırabilir.

Blok Zincir Teknolojisi Neden Sanal Makineleri Zorunlu Kılar ?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki sanal makineler büyük ölçekli DApps’leri test etmek ve yürütmek için kullanılır. Geliştiriciler yeni bir programlama dili öğrenmek zorunda kalmadan, bildikleri dillere göre ayarlanan programlama dillerini kullanarak TVM’de çalışan akıllı sözleşmeler oluşturabilirler.

________________________________________________

31 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var #Steem – BitMain – IBM

_______________________________________________________________________

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşmeler, kendi kodunda yazılmış özel talimatlarla kendi kendini işleme sokan otomatik sözleşmelerdir. Belli şartlar sağlandığında sözleşme kendiliğinden başlar. Akıllı sözleşmeler her iki taraf için de şeffaftır ve dağıtıldıktan sonra değiştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan belirli görevleri yürütmek için olabildiğince şeffaf ve karışıklığa ihtimal vermeyen bir yol sağlar. Blok zincirin gelişmesiyle birlikte akıllı sözleşmeler son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Bu sözleşmeler, şeffaflığa ve projelerde titiz çalışmaya önem verenler tarafından beğenilerek kullanılıyor.

TVM Neden Bu Kadar Önemli?

TVM, Ethereum’un VM (EVM) ortamıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde Ethereum geliştiricileri hali hazırda bulunan kodları aynı ortamda derleyebilir ve Ethereum’daki akıllı sözleşmeleri kolaylıkla Tron’a aktarabilirler. TVM’deki DApps’leri test ettikten sonra DApps’ler Tron MainNet’e yüklenecek. Daha sonra ağlar halkın erişimine ulaşacak. TVM, kısa süre içerisinde daha fazla VM’ler ile örneğin EOS ile uyumlu hale getirilecek. Bu geçişler gelişim açısından ne kadar kolay olursa Tron’a o kadar fayda sağlayacaktır. Dolayısıyal yakın zamanda Tron ağına bağlanacak çok sayıda faydalı uygulama görebiliriz. Dahası sanal makine Tron platformunda işlem ücreti ve akıllı sözleşme ücreti olmayacak. Bu da kullanıcılar için büyük oranda tercih sebebi olabilir.

Özetle TVM’nin mevcut sistemlerle uyumluluğu ve diğer sistemlerin hatalarını çözme durumu Tron’a büyük bir geliştirici kitlesi çekecek gibi görünüyor. Blok zincir teknolojisinde yeniliğin ve gelişimin ne kadar önemli olduğu aşikar. Firmaların bu gelişmelere ayak uydurarak platformlarını daha elverişli ve yararlı bir hale getirmeye çalışmaları oldukça güzel bir davranış. Bunun Tron’a çok büyük katkıları olacağı açık fakat bu sadece Tron’a değil kullanıcılara ve geliştiricilere de hitap eden bir yenilik olacak. Tron’un TVM’sinin faydalarını ve artılarını ilerleyen süreçlerde de sizler için takip ediyor olacağız.

medium

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir