Ana Sayfa > Haber > Türk Kripto Parası Turcoin, Ponzi Oyunu Olarak Ortaya Çıkmış

Türk Kripto Parası Turcoin, Ponzi Oyunu Olarak Ortaya Çıkmış

Türk Kripto Parası Turcoin, Ponzi Oyunu Olarak Ortaya Çıkmış

Türkiye’nin ilk ulusal kripto parası olarak tanıtılan Turcoin, bir milyon dolarlık Ponzi şeması olarak ortaya çıktı. Toplamda 12.000 bireysel yatırımcının bundan etkilendiği düşünülüyor. Turcoin şirket olarak devletin desteğini aldığını ve son derece hızlı işlem gerçekleştirdiğini belirterek binlerce kişinin yatırım yapmasını sağladı.

Posta gazetesinde çıkan habere göre Turcoin’in ana şirketi Hipper A.Ş. yatırımcılarından 100 milyon Türk lirası yani 20.6 milyon dolar aldı. Şirket ortakları Sadun Kaya ve Hipper A.Ş. yönetim kurulu başkanı Muhammed Satıroğlu Ekim 2017’de ilk Turcoin satışının başlattılar.

Çok iddialı bir proje olarak ortaya çıkan şirket, Haziran 2018’e kadar söz verdiği ödemeleri gerçekleştiremedi ve yatırımcılar Türk mali izleme kuruluşu olan Sermaye Piyasası Kurulu olay ile ilgili neler olduğuyla alakalı açıklamalar istedi. Gün geçtikçe daha çok şikayet gelmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı müfettişleri ortada bir sahtekarlık olup olmadığı ile alakalı geniş çaplı bir araştırma içerisine girdiler. Araştırmalar sonucunda iddia edilen sahtekarlığı ortaya çıkardılar ve Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu’nun tüm varlığına el konuldu. Ortaklar soruşturma kapsamında 19 Haziran’da tutuklandı fakat kefaletle serbest bırakıldı. Fakat soruşturma devam etti ve ortaklar 2 Temmuz’da yeniden tutuklandı. Kaya ve Satıroğlu’nun yargılanmasına tutuklu olarak devam ediyor.

Satıroğlu ise bu süreçte kendinin suçsuz olduğunu ve ortağı Sadun Kaya’yı suçladı:

“Turcoin ile ilgili tüm gelirler Sadun Kaya’nın Kıbrıs’taki şirketine gitti. Ben sadece bir ara bulucu olarak görev aldım. Ortak şirketimiz Hipper’in banka hesaplarında tek bir dolar bile yok.”

Satıroğlu daha sonraki süreçte ise tüm yatırımcıların parasını iade edeceğini açıkladı.

Turcoin Bu Kadar Parayı Nasıl Kazandı?

Şirketin ortaya çıkış sürecinde birçok TV kanalı bu şirketin reklamlarını yayınladı. Bununla birlikte birçok ünlünün de katıldığı lüks tanıtımlar tüm Türküye’de Turcoin’in tanınmasına neden oldu. İlk yatırım yapacak birçok kişiye de Mercedes ve BMW gibi lüks hediyeler verildi.

Yayınlanan reklamlarda yatırımcıların 1.500 TL’lik yatırımları için yüzde 16’lık kazanç sağlayacağı iddia edildi. Türkiye şartlarında bu rakamlar yatırımcıya çok cazip geldi ve proje güvenilir bir proje olarak lanse edildi.

Türkiye’de Kripto Sektörü

Türkiye’de kripto para birimlerine karşı oldukça güvensiz bir ortam var. Gerçekleşen siber saldırılar ve son olarak bu proje ülkedeki kripto para meraklılarını bile tedirgin etti. Bununla birlikte devlet tarafından sürekli olarak tekrarlanan ulusal kripto para birimi düşüncesi henüz uygulamaya geçmedi. Fakat önümüzdeki yıllarda böyle bir uygulama başlayabilir.

Turcoin: Paralar İade Edilecek

Kripto para şirketi Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre yasal süreç devam ettiği için ödemeler askıya alındı. Turcoin resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada ise suçlamaları kabul etmiyor. Sitede yapılan açıklamaya göre yasal işlemler nedeniyle cüzdanlara erişimin durdurulduğu ifade edildi. Açıklamalarda Turcoin hakkında yapılan haberlerden dolayı Türk basını suçlanıyor. Olayları gazetecilerin çarpıttığını belirten firma, incelemeler ve yargı süreci bittikten sonra iade işlemlerini gerçekleştireceğini belirtiyor.

Tom RODGERS – coincentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir