Ana Sayfa > Haber > Türkiye’de Kripto Para Borsalarının İşlem Hacmi Tavan Yaptı

Türkiye’de Kripto Para Borsalarının İşlem Hacmi Tavan Yaptı

Türk Lirası, Kripto Paraları Hareketlendirdi

Cuma gününden itibaren Türkiye’deki kripto para borsalarının işlem hacmi tavan yapmış durumda. TL’de yaşanan değer kaybı kripto para borsalarındaki işlem sayısını bir hayli arttırdı. CoinMarketCap’in verilerine göre Paribu, Btcturk ve Koinim’de yapılan işlemlerin sayısı son 24 saat içerisinde 2’ye katlandı. Btcturk’ün işlem hacmi ise 11.6 milyon$’a çıktı. 

Türk Lirası’nın Dolar karşısında çok hızlı bir şekilde değer kaybetmesi, Türkiye’nin Amerika ile olan ilişkilerinin gerilmesi, Donald Trump’ın açıklamaları ve ABD’nin Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyuma uygulanan vergiyi 2 katına çıkarması kripto para borsalarında işlem hareketliliğine sebep oldu. Ekonomi ve politikadaki olumsuz tablo bu yılın geneline hakim olan ayı piyasasını tersine çevirecek gibi gözüküyor. 

Türkiye’de yerel kripto para tartışmalarının başlaması ile beraber kripto para borsalarının da önümüzdeki günlerde bazı zorluklar yaşayabileceğini bir göstergesi. Ancak Türkiye, Orta Doğu’da kendi kripto parasını çıkarmayı düşünen tek ülke değil. İran’da ekonomisini düzeltmek için kendi kripto parasını çıkarmayı planlayan ülkeler arasında yer alıyor. Kripto para borsalarının çok hızlı bir şekilde yükselmesi, Türkiye’nin de İran gibi bir politika izlemesine neden olabilir. Bu da kripto para yatırımcılarının önüne birkaç yeni engel anlamına geliyor. 

Kurun Kripto Paralara Etkisi

Türk Lirası’nın Dolar karşısında hızla düşmesi aynı zamanda kripto paralarda piyasasına da yansıdı. Bu etki ile beraber Bitcoin’in fiyatı yükselerek 40.000 TL seviyelerini gördü. Bitcoin ile beraber diğer popüler kripto paralar ve altcoinler de TL karşısında değer kazandı. Global pazarda son iki haftadır önemli düşüşler gözlenirken Türkiye’de bu denli artışın yaşanması aynı zamanda büyük kripto para topluluklarının da gözünü Türkiye’ye çevirmesine neden oldu. Ancak Bitcoin’in fiyatı bir süre sonra yeniden 38.000 TL seviyesine geriledi. 

Bu durumda ise bir arbitraj karşımıza çıktı ve Bitcoin, Türkiye’de daha ucuz hale geldi. Şu anki TL/USD paritesine göre Bitcoin’in yaklaşık olarak 41.000 TL üzerinde olması gerekiyor. Ancak 38.000 TL bandında gezinen Bitcoin, yabancı yatırımcıların Türk borsalarından Bitcoin işlemleri yapmasına neden oluyor. Özellikle büyük miktarda kripto para alım satımı yapanlar için bu önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor. 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir