Ana Sayfa > Haber > Türkiye’de Blockchain Merkezi Kuruldu

Türkiye’de Blockchain Merkezi Kuruldu

Türkiye'de kurulan ilk blockchain merkezi kripto para finansı, ledger, akıllı kontrat gibi alanlarda araştırma yapacak.

Türkiye’de ilk defa üniversite seviyesinde Blockchain merkezi kuruldu. Merkez, Bahçeşehir Üniversitesi’nde İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi, BlockchainIST Center’da yer alıyor. Merkezin yöneticisi Bora Erdamar, merkezin Türkiye’deki en önemli araştırma, geliştirme ve inovasyon merkezi olacağını açıkladı.

Bora Erdamar’a göre bu merkezde Türkiye ve dünyadan alanında uzman kişiler Blockchain teknolojileri üzerine dünya çapında projeler üzerinde çalışacak. Merkezde hem eğitim alanında hizmet veren kurumlar, işletmeler ve devlet kurumları örnek kullanım alanlarını belirlemek için Blockchain araştırmaları yapabilecek. Diğer taraftan dünyada diğer üniversiteler ledger, blok zinciri, akıllı kontrat ve kripto para ilişkili araştırmalar için de bu tarz merkezler kurmaya devam ediyor. Merkezin çağın getirdiklerini en iyi şekilde değerlendirmesi ve Türkiye’nin bu alanda aktif olarak çalışmalar yapan bir ülkeye dönüşmesi ön görülüyor. Ülkemizde oldukça popüler olan kripto para birimlerinin elde ettiği popülerliği bilimsel araştırmalara yöneltmeyi amaçlayan merkezde yapılacak çalışmaların ülkemiz için öncü olması oldukça önemli.

Türkiye için Önemli Bir Başlangıç

Bu yıl Stanford Üniversitesi, Ethereum Foundation tarafından da desteklenen Center for Blockchain Research merkezini kurdu. Ayrıca Brezilya’nın önde gelen üniversitelerinden Fundação Getúlio Vargas Üniversitesi, kripto finans alanında lisans eğitimi vermeye başladı. Ripple ise dünya çapında kripto eğitimlerini desteklemek için 17 üniversiteye 50 milyon dolar hibe etti.

Bora Erdamar, merkez ile ilgili Blockchain üzerinden organik tarım çalışmalarını yapılabileceğini ve ürünlerinden tohumdan müşterinin kapısına kadar takip edilebilir olacağını açıkladı. Erdamar, ayrıca diplomaların bu teknoloji üzerinde saklanabilmesi için de eğitim alanından çalışmalar yaptıklarını duyurdu.

Blockchain Teknolojileri Yaygınlaşıyor

Günümüzde teknolojinin yayılma hızına hayran kalmamak mümkün değil. Kripto para birimleri de kullandıkları teknoloji sayesinde ekonominin seyrini değiştirmeyi başardı. Yaklaşık 9 yıl önce hayatımıza giren ve özellikle son 1 yılda çok ciddi bir atılım gerçekleştirerek pek çok sayıda insanın dikkatini çekmeye başlayan kripto para teknolojileri uzun vadede dünya genelinde ödeme sistemlerinde devrimsel değişimler yaratacak. Veri güvenliği, aktarım hızı ve özelleştirilebilir yapıları ile öne çıkan bu teknolojiler eğitim, sağlık, finans gibi farklı sektörlerde kullanılmaya başlandı. Dünyaca ünlü markaların da ödeme yöntemlerinde değişime gitmelerine neden olan teknolojinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde gördüğü ilgi dikkat çekici.

CoinTelegraph

 

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir