Ana Sayfa > Haber > Uzmanlar, Akıllı Telefonların Kripto Güvenliği Konusunda Samsung ile Hemfikir

Uzmanlar, Akıllı Telefonların Kripto Güvenliği Konusunda Samsung ile Hemfikir

Uzmanlar, Akıllı Telefonların Kripto Güvenliği Konusunda Samsung ile Hemfikir

Uzmanlar, Samsung’un akıllı telefonların kripto para birimlerini saklamak için diğer cihazlara oranla en iyi seçenek olduğunu dile getiren yazısına katılıyor. Temmuz ayında yayınlanan Joel Synder’e ait bir blog yazısında akıllı telefonların kripto para birimlerini saklamak için en güvenli araç olduğunu dile getirilmişti. Fakat bütün güvenlik uzmanları Synder ile birebir aynı görüşte değiller.

Samsung, akıllı telefonların kripto para birimleri için en güvenilir araçlar olduğunu dile getirmişti ve bunun telefonlara yerleştirilen Güvenilir Yürütme Ortamlarıyla (TEE) mümkün olduğunu açıklamıştı. Synder görüşlerini şu sözlerle ifade etmişti:

TEE cihazıların diğer tüm parçalarından izole edilmiş, kendine ait bir hafızası olan ve verileri sürekli saklama özelliğine sahip bağımsız bir yürütme organıdır. Bu özelliği akıllı telefonlara üst düzey güvenlik hizmeti sunmaktadır.”

TEE, Akıllı Telefonlara Üst Düzey Güvenlik Kazandırıyor

Synder’in anlatmak istediği tam olarak dizüstü bilgisayarların TEE’leri çalıştıramamasından kaynaklı bir özellikten dolayı akıllı telefonlara kıyasla daha az güvenilir olduğu. Çoğu uzman Synder’in bu görüşüne katılıyor. Buna ünlü Bitcoin geliştiricisi Jameson Loop’da dahil. Loop, TEE’nin öneminin farkında olduklarını fakat saldırıların farklı şekillerde olabileceğini söylüyor:

“Kötü amaçlı yazılımlar farklı şekillerde olabilir. Örneğin bir işlem gerçekleştirilirken cüzdan işleminin diğer kişilerini etkileyebilir. Dolayısıyla bu işlemin sonucu saldırganın adresine haberiniz olmadan para göndermenizle sonuçlanabilir.”

Bunun dışında bir Johns Hopkins şifreleme profesörü olan Matthew Green de konuyla ilgili düşüncelerini dile getirenler arasında bulunuyor. Green’e göre TEE’ler çok yararlı ve hackerların işini zorlaştıracak düzeyde olan bir araç. Ancak Green’de Loop ile aynı görüşte. Kullanıcı Bitcoin’i belirli bir kişiye göndermek istediğinde TEE anahtarları korur. Fakat karmaşık yazılımlar uygulamayı tehlikeye atabilir.

“Bir şifre oluşturmak kişilere yardımcı olabilir fakat karmaşık bir kısım, yazılımın güvenliğini tehlikeye atabilir.”

Bununla birlikte TEE’lerin kalitesi de sorun oluşturabilir. Bazı firmaların geliştirdiği araçlarda güvenlik sorunları tespit edildi. Bu firmalara örnek verecek olursak Qualcomm ve Trustzone. Tabi akıllı telefonların sürekli olarak wifi ağlarına bağlı olmak da olası riskleri de arttırır.

Donanım Cüzdanları En İyi ve En Güvenilir Tercih

F- Secure güvenlik uzmanı Mikko Hyppönen, akıllı telefonların bir Mac veya bilgisayara göre ddaha güvenli olduğunu düşünenlerden. Bunun gerekçesi olarak ise TEE’leri gösteriyor. Fakat bunun yanında Loop gibi büyük miktarlarda kripto varlığa sahip olanlara donanım cüzdanı kullanmayı öneriyor.

Uzmanların genel görüşü daha çok kripto para varlıklarını saklamak isteyenlerşn donanım cüzdanlarını tercih etmeleri. Çevrimdışı da kullanılabilen bu cihazların sadece eksi tarafı olarak sık kullanım için tam olarak verimli olmaması.

Özetle TEE’ye sahip akıllı telefonlar kripto paralar saklamak için dizüstü bilgisayarlara ve Mac cihazlara göre daha güvenilir. Fakat uzun vadeli ve yüksek değerli kripto varlıkları depolamak için kesinlikle en iyi çözüm donanım cüzdanlar.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir