Ana Sayfa > Nedir? > Verge Kripto Parası (XVG) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Rehber

Verge Kripto Parası (XVG) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Rehber

Verge hakkında Bilinmesi Gerekenler

Verge Kripto Parası ve Platformuna Derinlemesine Bir Bakış

Verge, işlemleri gizli ve izi sürülemez kılmayı hedefleyen gizlilik temelli bir kripto parayken aynı zamanda yüksek iş hacmi ve hızlı doğrulama sağlar.

Proje tamamen açık kaynaklıdır ve topluluk tarafından yönlendirilmektedir. Verge’in arkasında hiçbir şirket veya kurum yoktur. Aslında temel ekip Verge’ün black paper’ını yalnızca kullanıcı isimleriyle imzalamıştı. Topluluk gizliliğe, anonimliğe ve merkezsizleşmeye adanmıştır.

Bu para 2014’te DogeCoinDark olarak başladı. Şubat 2016’da kendisini internetteki Doge resimleri ve “karanlık” algısından kurtarmak için DogeCoinDark, Verge markasına dönüşmüştür. Geçtiğimiz iki senede proje toplu pazarda yaygınlaşmak için bir yol haritası belirlemiştir.

Verge, en iyi gizlilik parası olma yarışına girmektedir. Bu makalede, Verge’ün uyguladığı gizlilik önlemlerine göz atacağız. Ayrıca Verge’ün arkasındaki teknoloji ve bu projenin en iyiler arasında yer alma potansiyeli hakkında detaylı bir inceleme yapacağız.

Kullanıcı Bağlantılarını Gizlemek

Verge gizlilik sorununa, kullanıcının ağa bağlanması yönünden bir çözüm getirmektedir.

Bildiğimiz şekliyle internetin kullanımı oldukça basittir. Bilgisayarlar arasında bilgi göndermek için İnternet Hizmet Sağlayıcı (ISP) kullanır veya mesajı iletecek bir aracı kullanırız. Bir mesaj gönderdiğimiz zaman ISP, internetteki özgün kimliğimizi yani IP adresimizi görebilir. ISP’miz ayrıca hedef bilgisayarın IP adresini öğrenerek mesajı iletir.

Bu durum normal internet trafiği için güzeldir, fakat gizli değildir. Zamanla ISP, bağlantı kurduğumuz IP adresleri hakkında bir çok şey öğrenir. Ayrıca mesajları nereden gönderdiğimizi bilmektedir. Çoğu durumda ISP’yle bağlanmamız, kimliğimizi IP adresiyle ilişkilendirerek çoklu gizlilik ve anonimlik sorunlarına yol açar. Verge, bağlantı gizleme amacıyla Tor ve I2P adında iki yaklaşım kullanır.

Enter Tor

Tor, IP adresleri için iyi tanınan bir gizleme şemasıdır. Tor adı, The Onion Router (Onion Yönlendiricisi) isminin bir kısaltmasıdır, çünkü Tor ağı mesajınızı çoklu şifreleme katmanlarına saklar. İnternet bağlantınızı bir ISP aracılığıyla yönlendirmek yerine Tor bağlantıyı eşler arası Torda birçok bilgisayara aktarır.

Bu, mesajın IP adresini birçok kez değiştirerek asıl gönderenin izini sürmeyi zorlaştırır. TOR sayesinde hiçbir nod, mesajın gideceği yönlendirmeyi bilemez. Mesaj hızlı bir şekilde gizli ve izi sürülemez hale gelir. Dizin hizmeti bağlantılar için yolu belirler.

Tor, eşler arası bir ağdır. Tor’u kullanırken aynı zamanda Tor ağında işlenen diğer mesajlar için bir aktarım nodu görevi görürsünüz.

Verge, kullanıcıların blockchain’e bağlantılarını gizli kılmak için işlemlerinde standart olarak Tor’u kullanır ve böylece işlemlerin bir IP adresiyle ilişkilendirilmesini daha zor hale getirir.

I2P

Bağlantı gizliliğine yeni nesil çözüm I2P’dir. Tor dizin temelli akım yönlendirmesi sağlarken I2P, bilgi paketlerinin dinamik yönlendirmesine olanak tanır. I2P’de dizin yoktur, bu nedenle ağa karşılık olan yönlendirmeler sıkışıklık ve bölünmelerden etkilenmez.

I2P aynı zamanda yönlendirmeyi bir giden bir de gelen olmak üzere iki ayrı tünele böler. Bunun anlamı, başka bir mesaj veya internet sitesine gönderdiğiniz mesajların yanıt olarak aldığınız mesajlardan farklı bir yol izlemesidir. İzlemeye çalışan bir kimse mesaj geçmişinizin yalnızca yarısını görebilir, tıpkı kimin kiminle konuştuğunun anlaşılamadığı bir telefon konuşmasını dinlemek gibi.

Tor, sıradan internete gizli şekilde ulaşmak için açılan bir portaldır. I2P, çok daha sağlam bir deneyim sağlayarak internette gizli bir ağ yaratılmasına olanak tanır. I2P, I2P için özel olarak yazılan uygulamalarla tam bir karanlık ağdır.

Verge ağı için de I2P teknolojisinden yararlanır. İşlemlerinizi Tor veya I2P üzerinden yönlendirme seçeneğiniz vardır, ancak IP gizleme Verge’de standarttır. Verge’ün tüm blockchain’i gizli olduğu için, topluluğun izini sürmek çok daha zordur.

Wraith Protokolü

Wraith Protokolü, kullanıcıların halka açık ve gizli blockchain işlemleri arasında seçim yapabilmesini sağlar. Halka açık işlemler şeffaf ve hızlıdır. Gizli işlemler hiçbir şekilde başkaları tarafından görüntülenemez.

Tor’da yönlendirilen gizli adresleri kullanarak bu gizli işlemleri gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Gizli adresler tek kullanımlık adreslere varlık gönderir. Gizli bir adrese gönderilen varlıkları yalnızca alıcı kişi tanımlayabilir ve edinebilir. Gizli adresler öne gelen gizlilik parası Monero’nun çalışma biçiminin önemli bir bileşenidir. Ancak Monero aynı zamanda daha karmaşık bir kriptografi ve gizliliği daha etkili bir şekilde garantileyen diğer özelikler sunar.

Verge kriptografisi, eliptik eğriler temellidir. Eliptik eğri kriptografisi köklü ve kullanışlıdır. Bitcoin’in temel birparçasıdır. Verge, Elliptic-Curve Diffie Hellman olarak bilinen Bitcoin’in farklı bir türevini kullanır. Tarafların kimse izleyemeden işlem anahtar ve imzalarını paylaşıp anlaşabilmelerini sağlar.

Cüzdanlar

Verge, aslında Bitcoin için tasarlanan Electrum cüzdanını kullanır. Electrum, Tor ve I2P entegrasyonunu destekler. Paraların güvenli şekilde çevrim dışı saklanmasına olanak tanır. XVG göndermeniz gerektiğinde işlemi özel anahtarınızla çevrim dışı olarak imzalayabilirsiniz. İmzaladıktan sonra işlemi, özel anahtarlarınıza erişime ihtiyaç duymayan çevrim içi bir bilgisayardan yayınlayabilirsiniz.

Electrum aynı zamanda parola anahtarı kurtarma ve çoklu imzayı destekler, yani bir işlem için çoklu doğrulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz ve bu emniyeti artırır. Son olarak Electrum cüzdanı blockchain’i indeksleyen merkezsizleşmiş sunuculara bağlar. Bütün bir nodu çalıştırmaya veya tüm blockchain işlem geçmişini indirmeye gerek yoktur.

Android Cüzdanları

Verge aynı zamanda iki Android cüzdanını destekler. Biri Tor’la diğeriyse I2P’yle çalışır. Bu mobil cüzdanlar PIN kodu ve biyometrik kilitleme gibi güvenlik önlemleri alır. Ayrıca kağıt cüzdanlardan bakiyeyi çekmek için QR kodlarını destekler.

Mesajlaşma

Verge, mesajlı işlemler için de seçenekler sunmaktadır. XVG’yi Telegram, Discord, Twitter veya IRC üzerinden gönderebilirsiniz. Paraları yalnızca kişinin kullanıcı adını kullanarak göndermek kolaydır. Bir bot işlemi işleme alır ve varlıkları bekleme adresine alır. Ardından varlıkları nasıl alacağını anlatan talimatların olduğu bir mesajı alıcıya gönderir. Verge, yalnızca mesajlı ödemelerin gerçekleştirildiği bir kripto para değildir, aynı zamanda kullanım kolaylığı açısından kullanıcı deneyiminde büyük bir sıçramayı temsil etmektedir.

Slack ve Steem’deki mesajlı ödemeler bu yıl ilerleyen dönemlerde XVG’de olacak.

Madencilik

Verge, çoklu algoritma uzlaşısını deneyen birkaç proje arasında yer almaktadır. Bu, madencilerin XVG’nin madenciliğini beş farklı yoldan yapabileceği anlamına gelmektedir. Tüm algoritmalar iş kanıtı temellidir. Ancak bazıları ASIC donanımıyla uyumluyken diğerleri GPU uyumlu ve daha hafiftir.

Beş algoritma Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl ve blake2s’dir. Bu çoklu algoritma yaklaşımına Digibyte ön ayak olmuştur. Çoklu algoritmalar birçok farklı madencilik teçhizatının XVG madenciliğine dahil olabileceği için daha fazla merkezsizleşme yararını getirir.

Verge’ün beş algoritmaya bölünmüş hedef 30 saniye blok zamanı bulunmaktadır. İlk sene (2014) madenciliği yapılan 9 milyar ve sonraki her sene 1 milyarla toplam 16,5 milyar XVG olacaktır.

XVG Coin

Asıl ismi DogeCoinDark olan XVG, ICO veya ön çıkarım olmadan piyasaya tanıtılmıştır. Geliştiriciler Verge paralarını diğer herkes gibi satın almıştır.

Verge şu anda dünyadaki en iyi 40 kripto para arasındadır. Binance ve Bittrex gibi birçok büyük borsada listelenmektedir.

Gelecek Planları

Verge’ün bir gizlilik çözümü olarak daha güçlü bir proje olmasını sağlayacak bazı gelecek planları bulunmaktadır.

Atomik Takaslar

2018’den itibaren Verge çoğu büyük kripto parayla atomik takaslara destek sağlamayı umuyor. Atomik takaslar, başka bir chain’deki paraların salınımı karşılığında blockchain’deki paraları dondurmak için hash kilidi ve zaman kilidini kullanır.

Akıllı sözleşmeler

Rootstock projesi, Verge’e akıllı sözleşmeleri işleyecek bir yan zincir eklemeyi planlıyor. Bu proje, Turing uyumlu ve Ethereum’la kıyaslanabilir olacak. Henüz tanıtılmadı, o yüzden bu iddialar henüz doğrulanmış değil.

Rootstock’taki RSK paraları Verge paralarına sabitlenerek onlarla aynı değere sahip olabilir. Verge’e XVG yatırabilir ve denk gelen RSK’yi Rootstock yan zincirinde harcayabilirsiniz.

Rootstock, akıllı sözleşme ölçeklenebilirliğinde çığır açtığını iddia ediyor. Hedefi, Lightning Network’e benzer chain harici yerleşim çözümleri kullanarak 2,000 tx/s elde etmektir.

Sonuç

Verge, merkezsizleşmiş ve açık kaynak bir proje olduğu için ilgi çekmektedir. Ancak resmi bir yapısının olmaması bir eksiklik olabilir. En ciddi kripto para projeleri bu günlerde arkalarında gelişimlerini destekleyen ve kendilerine yol haritası belirleyen vakıflara sahiptir.

Proje aynı zamanda dışarıdan gelecek incelemelere de ihtiyaç duymaktadır. Uyguladıkları teknolojilerin çoğu başka yerlerde denenmiş olsa da Verge, bağımsız bir kaynaktan meşruiyet kazanmalıdır.

Ayrıca gizlilik kripto parası aleminde rakipleriyle aynı türden kaynaklara sahip değildir. Monero, Z Cash ve Dash’in Github’larında yüzlerce iş birlikçisi vardır. Verge’ünse yalnızca 12 işbirlikçisi vardır.

Lafı açılmışken, IP adreslerinin gizlenmesi blockchain gizliliğinin önemli bir bölümüdür. Gizli akıllı sözleşmeleri çözebilirlerse bu gizlilik parası alemi için bir dönüm noktası olabilir.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir