Ana Sayfa > Haber > Vitalik Buterin İkinci Katman Çözümleri Hakkında Bilgi Verdi

Vitalik Buterin İkinci Katman Çözümleri Hakkında Bilgi Verdi

Vitalik Buterin İkinci Katman Çözümleri Hakkında Bilgi Verdi

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde bloklarda birinci katman veya ikinci katman fonksiyonlarının geliştirilmesi konusuna odaklanmanın gerekip gerekmediği ile ilgili bir tartışmaya dahil oldu. Bunun yanı sıra takas işlemlerinden bahsetti ve farklı konularla ilgili fikirlerini beyan etti.

Buterin öncelikle ilk ve ikinci katman çözümlerinin ne anlama geldiği konusunda biraz bilgi verdi. Birinci katman çözümlerini, blok zincirin kendi katmanına yerleştirilmiş olan çözümler olarak tanımlayan Buterin, ikinci katman çözümlerini ise blok zincirin kendi kurallarını değiştirmeden üstüne inşa edilen çözümler olarak tanımladı. Buterin konuyla ilgili şunları söyledi:

“Blokajlar git gide olgunlaştığında birinci katman zorunlu olarak dengelenecek ve ikinci katman süre gelen inovasyon ve değişim yükünün giderek daha fazlasını ele alacaktır.”

Buterin söylediklerinin nedenini açıklamak için şöyle devam etti:

“Çünkü ilk neden birinci katman çözümlerinin protokolde değişiklik gerektirmesidir. Dolayısıyla bu da blok zincirin yönetimine işaret eder.”

Belirsizlikler Merkezileşmeye Neden Olabilir

Merkezi olmayan yapısı nedeniyle blok zincirin yönetilmesi doğal bir sonuç olarak oldukça zordur. Bu noktada belli başlı kurallar tarafları fikir birliğine varmasına neden olsa da bir noktadan sonra yine anlaşmazlıklar çıkacaktır. Hatta bunun bir sonucu olarak alınan önlemlerden dolayı bu süreç blok zincirin merkezileşmesine kadar bile gidebilir. Bu konuyla ilgili Buterin şunları söyledi:

Uzun vadede hala kanıtlanmamış olsa da yüksek eylemli blok zincir yönetimi devam eden siyasi belirsizliklere yol alabilir ya da merkezileşmeye başlar.”

Buterin blok zincirin taban katmanına yeni özellikler inşa etmenin iyi bir fikir olmadığını fakat blok zincirin gelişiminin her zaman devam edeceğini düşünüyor. Bunun en önemli kanıtı olarak da üst düzey yönetim yükünü örnek gösterdi. Zorunlu olarak üst düzey yöneticilerin kendilerini her zaman kanıtlamak zorunda olduklarını ve bu yüzden yeni gelişmelere uyum sağlamak zorunda olduklarını belirtti. Buterin ikinci katmanın temel blok zincirin veri mevcudiyetine yönelik bir katman haline gelmesiyle ilgili şunları söyledi:

“Bunun sürdürülebilir olduğundan emin olmak için bu belirli yürütme motorun kullanıcılarının sorumluluğundadır. Eğer burada bir başarısızlık olursa, sonuçlar o belirli yürütme motorunun kullanıcıları içinde yer alır. ”

Bu birinci katmanın ikinci katman çözümleri için stabil bir platform olması yolunda etkili bir biçimde ilerlemesine yol açacaktır. Ancak Buterin birinci katmanın ikinci katman çözümlerinin gerektirdiği veri kullanılabilirlik sorunlarını ele alabilmesi gerektiğine dikkat çekti. Üstelik alt taban için gerekli olan uygulamaların inşasını mümkün kılacak minimum düzeyde bir karmaşanın da olacağını belirtti.

Buterin taban katmanı güncellemesinin yapılması gerektiğini ve mevcut düzenlemelerin de ileriye dönük düşünülerek, uyumluluk içerisinde geliştirmesinin önemli bir etken olduğunu düşünüyor. Bu her ne kadar önemli bir etken olsa da ikinci katmanın zaman içerisinde daha büyük ve inovasyondan daha fazla pay alan noktalara geleceğini belirtti.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir