Ana Sayfa > Haber > Vitalik Buterin Kripto Paralar Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Vitalik Buterin Kripto Paralar Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Vitalik Buterin Kripto Para Birimleri ile İlgili Düşüncelerini Paylaştı

Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde kripto para ve Blockchain dünyasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Zcash’in YouTube kanalından yayınlanan videoda Buterin, EOS gibi Blockchain ağı üzerinde kontrole sahip olan yapılardan hoşlanmadığını duyurdu.

Blockchain üzerinde sahip olunan bu kontrol coin sahiplerine ağ üzerinde güç sahibi olan ve işlemleri doğrulama yetkileri olan delegeleri seçme için oylama yetkisi veriyor. Daily Hodl tarafından yapılan habere göre Vitalik Buterin birkaç yıl önce Tezos ve EOS gibi yapılara daha sıcak baktığını ancak şu anda buna tamamen karşı olduğunu dile getirdi.

EOS’ta şu anda 21 delege koltuğu bulunuyor. Bu koltuklardan birine geçmek için size oy verecek yeterince coin sahibi olan bir topluluktan oy almanız gerekiyor. Şu anda EOS sahiplerinin yaklaşık %17’si oy verdi. Şu ana kadar en çok oy alan delege Bitfinex. Bu oyların yaklaşık %3.5 kadarı Bitfinex’e gitti. Daha sonra ise %1.7 oy alan bir kullanıcı var.

Buterin aynı zamanda neden üzerinde kontrolün bulunmadığı Blockchain ağlarına olumlu baktığını da açıkladı. Bu sayede Bitcoin, Ethereum, Zcash, Bitcoin Cash ve Monero’nun kendi platformlarını rahat bir şekilde iyiye doğru değiştirebiliyor. Ancak Buterin’e göre Bitcoin’in aşırı tutucu yapısı ve spesifik değerleri Bitcoin’in kontrolünü kötü yapıyor. Buterin’e göre Ethereum’un yapısı insanların istediği geliştirmelerin uygulanmasında daha rahat bir ortam sağlıyor. Zchash’in yapısı ise kullanıcılarına bir yol haritası verme konusunda çok başarılı. Diğer taraftan Bitcoin Cash, yeni değişiklikleri kullanıcılarına sunuyor. Monero ise her 6 ayda topluluğuna bir çatallanma veriyor. Her ne kadar kontrolsüz bir Blockchain birçok avantaj sağlasa da Buterin’e göre hala çözülmesi gereken birçok problem bulunuyor.

Vitalik Buterin Geçtiğimiz Hafta Justin Sun ile Atışmıştı

Vitalik Buterin geçtiğimiz hafta kripto para borsasının gelecekteki seyri hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Kripto para piyasasının bir daha çok büyük miktarda ilerleme kaydetmesinin mümkün olmadığını belirtmişti. Bu konuda yoğun eleştiriye maruz kalan Buterin Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla kendisini savundu.

Yaptığı açıklamaların 300 – 400 kat artış beklentisi üzerine yapıldığını hatırlatan Buterin, eğer böyle bir beklentim olduğunu söylersen Justin Sun gibi açıklamalar yapmış olurum diyerek Tron kurucusuna laf atmış oldu. Bilindiği gibi Tron Ethereum ağından koparken sistemdeki neredeyse bütün kodları çalmakla suçlanmıştı.

Bu yorumlara cevap geç kalmadı. Tron cephesinden bizzat Justin Sun yine Twitter üzerinden bu yoruma cevap verdi. Justin Sun, inanıyorum ki kripto paralar şu an değerlerinin çok altında, bir gün dünyada tek geçerli para birimi kriptolar olacak ve bu gerçekleştiğinde trilyonlarca dolarlık bir piyasa oluşacak. Kripto paralar da yüzlerce kat değer kazanacak diyerek karşılık verdi.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir