Ana Sayfa > Haber > Waves’in CEO’su ve Wikipedia’nın Kurucusu Geleceği Anlattı

Waves’in CEO’su ve Wikipedia’nın Kurucusu Geleceği Anlattı

Waves’in CEO’su ve Wikipedia’nın Kurucusu, Dijital Dönüşümün Geleceği Hakkında Tartıştı

Waves’in CEO’su ve Wikipedia’nın kurucusu, 12 Temmuz Moskova’da düzenlenen “Dijital Dönüşümün Geleceği” konulu konferansta dijital dönüşümün geleceği hakkında konuştular.  

Geçtiğimiz hafta içi düzenlenen “Dijital Dönüşümün Geleceği” konulu konferansta oldukça etkili isimler konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar arasında Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales ve Waves Blockchain platformunun CEO’su Alexander Ivanov’da vardı.

Konferansta Ivanov, tüm dünyanın internet sayesinde sürekli olarak birbiriyle iletişim içerisinde kaldığından bahsetti. Ivanov düşüncelerini aktarırken internetin gelişiminin şu an 2. kuşakta olan kabaca üç kuşakta ayrılabileceğinden bahsetti. Mevcut sistemin temelinde ağın şirketler tarafından manipüle edilmeye çok elverişli olduğunu ve bu hassasiyetin kırılmasını gerektiğini vurguladı:

“Web 3.0’da eksik olan temel unsur, merkezsizliktir. Web 1.0’ın üzerine inşa edilebilecek fikirlere geri dönebilmemize izin verecek olan unsur 5. unsurdur.”

Ivanov’un bahsettiği web 1.0, World Wide Web’in ilk aşamasıdır. Web 3.0 ise World Wide Web’in üçüncü aşamasıdır.

Geleceğin Teknolojisi Blockchain

Ivanov’un düşüncesine göre, dünya artık teknolojinin yardımıyla merkezi olmayan bir sisteme tamamen geçebilir:

“Teknoloji ile toplumsal fikir birliğini dijital bir topluma taşıyacağız. Dünyanın fizik yasaları ile sunulduğu ilk etap gibi, izlenecek yasaları oluşturacak ve yürürlüğe koyacak bir eylem protokolü olacağından bu sistem yolsuzluğu en aza indirecektir.”

Ivanov konuşmasında bu süreci kolaylaştıracak bir yöntem de önerdi. Bu yöntemin “kitle şifrelendirme” yöntemi olacağını belirtti. Şifrelendirme işleminin neredeyse her şeyle mümkün olduğunu ve uyumlu olacağını vurgulayan Ivanov, bunun aracılara gerek duyulmayan ucuz bir yöntem olduğunun belirtti. Ivanov’un konuşması sırasında paylaştığı bir slaytta ise şunlar yazıyordu:

  • Sosyal iletişim sistemleri hem yapılandırma sunuyor hem de doğayı değiştiriyor. Yani sadece toplumu değil, bireyi de değiştirebilir.
  • Bizim desteklediğimiz değişimin ana aracısı şüphesiz ki internet. Yeni bir toplum düzenine geçiş temelde İnternet teknolojilerinin gelişme hızına doğrudan doğruya bağlıdır.
  • Web 3.0 ademi merkeziyet kavramı ve tamamen güven esasına kurulduğundan, Web3.0’e geçiş blok zinciri teknolojileri kullanılmadan imkansızdır.

Wikipedia Dijital Gelecek Hakkında Farklı Düşünüyor

Ivanov’un düşüncelerine karşı, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales biraz farklı bir duruş sergiledi diyebiliriz. Dijital dönüşümün şu an dünyada büyük bir gelişme ve hız kazandığı halde herkes tarafından kabul edilip edilmeyeceği konusunda çok ciddi fikir ayrılıkları olduğundan bahsetti:

“Milyonlarca iş ani bir hızla ortadan kalkacak ve dolayısıyla insanlar artık o işi yapamayacak. Bundan dolayı mutlu olmayabilirler ve problemlerini zamanında çözemeyen şeyler için oy kullanacaklardır. Çünkü problemler teknolojiden gelen değişimlerle ilgili olacağından temelde uzun vadeli olacaktır.”

Wales, Ivanov’un sosyal fikir birliğinin yerine teknik fikir birliği tezine de şüpheyle yaklaştı:

“Bu kararı verecek kişiler insanlar ve teknolojinin etrafında gelecekte neler olacağına dair bir fikir birliğine varılması gerekiyor. Aksi taktirde tüm dünya kendini çok tehlikeli bir siyasi ortamın içerisinde bulabilir.”

Wales konuşmasını, internette herkesin aynı seviyede olduğu ve tüm toplumların eşit erişime sahip olduğu bir platform olması gerektiğini vurgulayarak bitirdi.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir