Ana Sayfa > Haber > West Virginia’da Seçimler Blok Zinciri İle Yapıldı!

West Virginia’da Seçimler Blok Zinciri İle Yapıldı!

West Virginia’da Seçimler Blok Zinciri İle Yapıldı

Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı ve millet vekili seçimleri için geri sayım yapılırken, Amerika’nın ilerici eyaletlerinden West Virginia‘da geçtiğimiz gün biten yerel seçimlerde blok zinciri teknolojisi kullanıldı.

Yapılan açıklamaya göre bu oylama Amerika’da ve hatta dünyada blokchain platformunun kullanıldığı ilk resmi seçim olarak da tarihe geçti. Seçimde çoğu seçmen normal, yani eski usul oy kullanırken bazı özel durumları bulunan seçmenler blok zinciri teknolojisini kullanan bir çevrmiçi uygulama ile oylarını kullandılar. Seçimin tamamı blok zinciri ile yapılmamış olmasına rağmen kısmen de olsa blok zinciri’nin bu konuda başarılı olması gelecek için umut vaat ediyor. Zira demokrasi modasının sarıp sarmaladığı hatta uğrunda süper güçlerin tüm kıtalarda savaşlar yürüttüğü dünyamızda demokrasinin içine şikenin ve hilenin karışması büyük bir ironi gibi görünüyor.

Voatz tarafından geliştirilen blockchain tabanlı mobil oylama platformu, yalnızca belirli bir seçmen grubu için tasarlandı. Uygulamayı kullanarak oy verenler arasında askeri üyeler, oy kullanma hakkı bulunan ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve memurlar (UOCAVA) ve eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları diğer vatandaşlar bulunuyordu. Katılım, West Virginia’nın iki eyaleti, Harrison ve Monongalia‘da yaşayan kayıtlı seçmenlerle sınırlıydı.

Amerika’da resmi seçim süreçleri ve bu süreçleri yürüten kurumlar, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapıyorlar. West Virginia Dışişleri Bakanı Mac Warner‘ın iletişim direktörü Mike Queen konuya ilişkin şu yorumlarda bulundu:

“Öyle düşünüyorum ki, Blockchain, bu tür bir mobil oylama uygulamasında daha yüksek bir güvenlik düzeyi sağlıyor. Bu tür bir mobil uygulamanın gelecekte daha geniş çapta kullanıma sunulabileceğini umuyoruz. Belki de genel seçimlere yetişerek askeri personelin tamamının sıradaki seçimlerde bu yöntemle oy kullanmasını sağlayabiliriz.”

Oylama çalışmasının denetimi, Voatz firması çalışanları ve Harrison ve Monongalia bölgelerini temsil eden görevli memurlar tarafından yapıldı. Aynı zamanda, oylamaya katılmayan eyaletlerden gelen yetkili memurlar, eyalet valisi ve Kamu İşleri Kurulu yetkilileri de yorumları alınmak üzere oylamayı takip etmek için denetleme kuruluna davet edildiler.

Denetlemenin ardından Sekreter Warner, Kasım ayında yapılacak olan genel seçimlerde programın uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek. Queen, Warner’ın programın genişletilip genişletilmeyeceğine dair kararını Temmuz ayı ortasında vermesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Queen, sistemin gelecekteki seçimlerde kullanacağı umudunu dile getirirken, bazı uzmanlar elektronik oylama ve özellikle Voatz firmasının çözümü konusunda kuşkularını koruyor. South Carolina Üniversitesi bilgisayar bilimi profesörü Duncan Buell, şirketin seçmen kimliklerini doğrulamak için kullandığı yüz tanıma ve parmak izi tarama teknolojilerinin siber saldırılara karşı savunmasız olabileceğine inanıyor.

Ancak Queen, yaptıkları araştırmaların kendilerini bugüne kadar çok cesaretlendirildiğini ve blockchain tabanlı oylamanın gerçekten uygulanabilir bir seçenek olduğuna inandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu mobil oylama konusu hakkında soru sormak isteyen birçok eyalet var, hepsi bu konu ile yakından ilgileniyorlar”

Bakalım Amerika’nın saygın eyaletlerinden biri olan West Virgina’da başlayan bu akım, ülke geneline ve hatta dünyanın dört tarafına yayılabilecek mi? Hatta belki bir gün Türkiye’ye de gelir ve her seçimde şike ve sahte oyların tartışılması da tarihe karışır.

cointelegraph

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir