Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > Yeni Başlayanlar için Binance Kılavuzu: Kripto Para Almak ve Satmak

Yeni Başlayanlar için Binance Kılavuzu: Kripto Para Almak ve Satmak

Yeni Başlayanlar İçin Binance Kılavuzu

Demek kripto para dünyasına adım atmaya karar verdiniz. Coinbase’de ilk Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya Litecoininizi (LTC) aldınız (çoğu kişi bunlardan büyük üçlü olarak bahsedecektir) ve şimdi de XVG, NEO, OMG, WTC vb hakkında konuşan arkadaşlarınız var. Biz bu gibi coinlere altcoin diyoruz. Bu tür coinlerin çoğu büyük üçlünün aksine Coinbase’den satın alınamıyor. Onları farklı yerlerden almanız gerek. Şahsen benim favorim Binance. Binance, birçok insanın kullandığı güvenli bir borsadır. Üstelik kendi para birimleri olan Binance coin (BNB) de var ve işlem ücretinizi ödemek için kullandığınızda ücret yarıya iniyor! Aşağıdaki kılavuzda bunu daha detaylı açıklayacağız.

KAYIT

Binance’e şu adresten girebilirsiniz: https://www.binance.com

Linke tıkladıktan sonra İngilizce bir ana sayfayla karşılaşacaksınız. Binance şu anda resmi olarak Türkçeyi desteklemiyor; ama sitenin sağ üst köşesindeki Google Translate ikonundan siteyi Türkçeye çevirtebilirsiniz. Makine çevirisi olduğu için kimi aksaklıklar, kötü cümlelerle karşılaşılıyor olsa da dil problemini çözmeye de fazlasıyla yetiyor.

Binance Türkçe - Google Translate
Sitedeki Google Translate ikonuna tıklayarak Binance’i Türkçeleştirebilirsiniz

Kayıt butonuna tıklayın ve bütün bilgilerinizi doldurun. Daha sonra size gönderilen onay mailini kontrol edin.

Hesabınıza ilk defa girdiğinizde güvenlik risklerine dair uyarılarla karşılaşacaksınız. Bunlar hesabınızı güvende tutmanız için mutlaka dikkat etmeniz gereken temel bilgiler. Her birinin yanındaki kutucuğa tik koyduktan sonra devam edebilirsiniz. Bu adımdaysa karşınıza iki faktörlü kimlik doğrulama penceresi çıkacak.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

2FA veya İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, temel olarak şifrenize ek olarak başka bir güvenlik seviyesi ekler. Yani biri şifrenizi çalsa bile, uygulamadan alınmış bir Google Authenticator koduna sahip olmadıkları sürece oturum açamaz. Google Authenticator, daha güvenli olmasının yanı sıra, bizim gibi Çin’de olmayanlar için mevcut tek seçenek.

Google Authenticator uygulamanızı açın ve aşağıdaki kırmızı + tuşuna basın. Ardından ekrandaki QR kodunu okutun ve aplikasyonunuzun verdiği 2FA kodunu girin. Tebrikler! Artık koruma altındasınız!

Coinbase’den Coin Transferi

Binance’e kayıt olduğunuza göre artık sermayenizi coinbase’den transfer etmelisiniz (Ben örnek olarak Ethereum kullanacağım).

 1. Coinbase’e bağlanın ve hesaplarıma girin.
 2. Gönder’e tıklayın.
 3. Binance hesabınıza girin ve yatırımlara tıklayın. Ardından Para Yatırma ve Çekme sekmesine tıklayın (ileride bu şekilde coin dengenizi de kontrol edeceksiniz)
 4. Yatırmaya çalıştığınız coini (örneğimizde Ethereum) bulup tıklayın.
 5. Alıcı kutusuna ETH Yatırma adresini kopyalayıp yapıştırın ve göndermek istediğiniz ETH/USD miktarını girip devam tuşuna tıklayın. Artık Ethereum’unuz Binance’e doğru yolda (Genelde Ethereum için işlem süresi kısa olmasına rağmen ağ tıkanıklığına bağlı olarak bu işlem zaman alabilir)

Alım Satım Yapma

Ethereum geliriniz Binance hesabınıza ulaştığı zaman alım satıma hazırsınız demektir! Değiş tokuş sekmesine gidin ve Temel tuşuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki ekran çıkmalı. Bütün o sayılar ve şekiller sizi korkutmasın! Çok karışık görünüyor olabilir ama kılavuzun amacı doğrultusunda bunları görmezden geleceğiz.

Binance Alım Satım
Binance’in alım satım sayfası

FOREX gibi kripto para alım satımı çiftler halinde yapılmaktadır. Her zaman  ETH/BTC, BTC/XVG, BTC/WTC vb şeklinde olacaktır. Bazıları ETH ve LTC’i desteklemesine rağmen çoğu  BTC karşılığı alım satım yapmaktadır.

Ben örneğimiz için XVG coini kullanacağım.

Coin Arama

 1. Sağ taraftaki ETH sekmesine tıklayın ( aşağıda vurgulanan) ve XVG’yi arayın.
 2. Sizi aşağıdaki sayfaya yönlendirecek XVG/ETH linkine tıklayın ( XVG/ETH çiftinin yanındaki yıldıza tıklayarak favorilerinize ekleyebilirsiniz (böylelikle önceliklere koyarak ileride kur sekmesini açtığınızda en üstte yer almasını sağlar).

Coin Alımı

 1. Markete gidin.
 2. İstenilen miktarı ayarlayın (iki seçeneğiniz var; coin sayısı veya ETH dengenizin toplam yüzdesi)
 3. XVG Al’a tıklayın.

Tebrikler, artık ETH kullanarak nasıl altcoin alımı yapacağınızı biliyorsunuz.

Fakat ya altcoin ETH ile eşleşmiyorsa? O zaman ETH ile BTC değiştirmemiz gerek. Bu sayede olağan alım satımımızı yapabiliriz. Bunu yapmak için önceden tıkladığımız ETH’nin yanındaki BTC’e tıklamalıyız.

Altcoinleri BTC’e Çevirme

 1. Daha önceden kullandığımız ETH sekmesinin yanındaki BTC sekmesine tıklayın.
 2. ETH için arama yapın.
 3. ETH/PTC çiftine tıklayın.

BTC için ETH Satımı

 1. Market’e tıklayın.
 2. Satmak istediğiniz ETH miktarını veya toplam ETH denge yüzdesini girin.
 3. ETH Sat’a tıklayın.

Artık ETH ile eşleşmeyen altcoin alabilirsiniz. (Bildiğim kadarıyla bütün altcoinler BTC ile alınabilir). Kripto dünyasına hoş geldiniz ve her zamanki gibi iyi alışverişler!

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir