Ana Sayfa > Nedir? > Zcash Nedir? Bitcoin Temelli Özel Bir Güvenlik Katmanı

Zcash Nedir? Bitcoin Temelli Özel Bir Güvenlik Katmanı

Zcash Nedir ve ZEC Nereden Alınır?

Zcash Nedir?

Zcash, halka açık olarak şifrelenmiş bir blockchain ve zk-SNARKS olarak bilinen sıfır bilgili kriptografiyi kullanarak kriptografide çığır açan bir buluştur. Bu çerçevede kullanıcılar iki adres kullanabilir: bir tamamen özel ve (Bitcoin’e benzer) bir şeffaf adres.

Sırasıyla korumalı ve şeffaf olarak bilinen bu özelleştirilebilir yöntemler işleminizin tamamen anonim veya halka açık olmasını sağlar.

Zcash İstatistikleri

Maksimum arz: 21.000.000

Dolaşımdaki mevcut arz: 4.385.856 (18.07.2018)

Algoritma: Equihash (yüksek RAM gereksinimleriyle ASIC direnci yaratmayı hedeflemektedir)

İspat Türü:  İş İspatı (PoW)

ZCash önemlidir çünkü verilerimiz (ve aslında kimliklerimiz) için güvenli bir taşıma katmanı sağlar; paranın “http”sidir. Bir kutuda bulunan verilerinizi saklayan zırhlı bir araba hayal edin. Aracın emniyeti, veriler için güvenli bir geçiş sağlarken kutunun içeriğinin görüntülenmesini de engeller.

Bitcoin’le verilerimiz şeffaf cam bir araba içerisinde taşınır ve arabanın içindekileri herkes görebilir. Bunun anlamı seyircilerin, hırsızların ve diğer kötü niyetli kişilerin ister varlıkların miktarı ister varlıkları alan kişi olsun araçta tuttuğunuz şeyleri görebilmesidir.

zk-SNARKS belirli bir eylemin tüm detaylarını ortaya çıkarmadan eylemin kanıtlanmasını sağlayan, kriptografide bir dönüm noktasıdır. (Birisi kullandığınız girdileri yeniden yaratmadan ve yeniden test etmeden önce)

Sıfır Bilgili Az ve Öz Etkileşimsiz Bilgi Değişkenleri (zk-SNARKS) temsil eden bu matematiksel kanıt, tüm bilginin (gönderen, alan ve miktar) şifrelendiğini garantilerken aynı zamanda (başarılı kripto para mimarisinde kritik bir unsur olan) çifte harcamayı engeller.

Özel işlemler “seçmeli görünürlük” fonksiyonuyla görünür kılınabilir.

İşlemlerin yalnızca teslim alan kişilere görünür olan ek işlem verisini göndermek için kullanılan bir hafıza alanı vardır. Bu hafıza, endüstri, yasalara uygunluk veya diğer yasal otoriteler tarafından gerektiği üzere kişiselleştirilmiş bir şekilde kurulabilir.

Bunun somut bir örneği hesabınızda en az bir milyon dolar olduğunu paylaşmanızdır (toplam hesap bakiyenizi açığa vurmaksızın). Bir diğer örnek de cüzdanın özel anahtarlarına sahip olduğunuzu göstermek ve bu sayede (bir kontrolcü gibi) harcama yapabilme yeteneğinizi göstermektir.

Bitcoin Şeffaflığının Karanlık Yüzü

Bitcoin’in şeffaflığının olası olumsuz bir sonucu, ortalama masum bir kullanıcının hiçbir gizliliği olmamasına rağmen deneyimli suçluların (para karıştırıcı ve IP gizleme yoluyla) gizlilik elde edebilmesidir. Gizlilik temel bir özellik olmadığı için çoğu kullanıcı varsayılan ayarları değiştirmemektedir. Bu durum bazı açıklar oluşturmaktadır çünkü kimin en çok paraya sahip olduğunu görerek saldırganlar en yüksek değere sahip hesapları (ve kimlere ödeme yaptıklarını) öğrenebilirler.

Girişim açısından bakınca, bir işletme gizli bilgilerini rakiplerinden, müşterilerinden ve hatta tedarikçilerinden korumalıdır. İşverenler ücret bordrosunun diğer çalışan ve rakiplerden gizli tutulmasını isteyebilirler. Bu ticari sırlar çağımızın yaşam biçiminde önemsiz sayılmamaktadır ve korunmaları konusunda oldukça büyük önlemler alınır.

Zcash’in arkasında kim var?

Zcash ekibi MIT, John Hopkins ve Tel Aviv Üniversitesi dahil olmak üzere dünyanın her yanından bilim insanları, mühendisler, tasarımcılar ve iş dünyası profesyonellerinin bir karışımıdır. Geliştirici ekip üyeleri arasında, Eli Ben-Sasson, Alessandro Chiesa, Christina Garman, Matthew Green, Ian Miers, Eran Tromer, and Madars Virzab bulunmaktadır.

“Bu protokol, türünün ilk örneği. Yıllarca süren bilimsel araştırmaların, gelişmiş mühendislik ve özenli güvenlik çalışmalarının ürünü… Zcash topluluğunu bizi denemeye, bizimle madencilik yapmaya, nod işletmeye ve arkadaşça büyümekte olan topluluğumuza katılmaya davet ediyoruz. Zcash mutabakata dayalı bir para birimidir, bir topluluk ağı ve geliştirici tarafından desteklenen bir kripto para birimidir. Etkin katılımınız, ağı daha da güçlü kılar.”

-Zooko Wilcox, Zcash kurucu ve CEO’su

Zcash toptan bir satış veya ICO görmedi, ancak daha ziyade (Angel list kurucusu) Naval Ravikant, (ilk Bitcoin yatırımcılarından) Roger Ver, (Shapeshift kurucusu) Erik Voorhees, (Dijital Para Konseyi kurucusu) Barry Silbert ve (Coinbase kurucusu) Fred Ehrsam gibi tanınmış kişiler tarafından özel yatırımlar alarak kuruldu.

Nereden Zcash (ZEC) alabilirim?

Bittrex ve Poloniex, yüksek hacim ve likiditesi olan iki en büyük borsa arasında bulunmaktadır.

Zcash nerede saklanır?

Masaüstü cüzdan için Mac veya Windows’ta resmi Zcash cüzdanını indirebilirsiniz.

Mobilde Coinomi’yi kullanabilirsiniz.

Gizliliğe neden ihtiyacımız var?

Google ve Facebook gibi şirketler verilerimizden çok karlı işletmeler yaratmıştır. Gizlilik aktivisti olan Max Schrems, Facebook’un hakkında sahibi olduğu bilgileri tez çalışması için istedi ve 57 kategoride 1.200 sayfa karakter profiline ulaştı.

Bilgi çağında yaşıyoruz ve çoğumuz bu yeni çağın temel taşlarının nasıl çalıştığını veya bize karşı nasıl kullanıldığını bilmiyoruz. Sıfır bilgi ispatları ve Zcash gibi projeler, bugün aynı otoriteler tarafından uygulanan kurallar ve yönetmeliklere uymayı sağlarken çelişkili bir şekilde eski kurumların kapsamından bizi korurlar.

Gizlilik odaklı kripto paraların ve Zcash ve zk-SNARKS gibi yeni güvenlik katmanlarının vaat ettiği, artan derecede merkezileşmiş ve veri temelli bir dünyada çoğunlukla görmezden gelinen önemli ihtiyaçların hatırlatıcısıdır.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir