Ana Sayfa > Haber > Zilliqa Kripto Para Birimi İncelemesi

Zilliqa Kripto Para Birimi İncelemesi

Zilliqa Kripto Para Birimi İncelemesi

Zilliqa (ZIL) ekosistemin büyüklüğü arttıkça doğrusal, sınırsız ve verimli bir şekilde ölçeklenmesine imkan tanıyan bir teknoloji üzerinde yoğunlaşan yeni çağ kripto para birimi projesidir. Yani teorik olarak Zilliqa saniyede yapılan işlem sayısı üzerinde bir sınırlama getirmez. En etkileyici özelliği ise sanki keskin bir ağ üzerinde akıllı sözleşmeler yürütebilen ve saniyede on binlerce işlem gerçekleştirebilen bir sisteme sahip olmasıdır.

Zilliqa Ölçeklenebilirlik Çözümü

Ölçeklenebilirliği düzeltmek için genellikle blok zincir projeleri blok boyutunu arttırmayı tercih eder. Bu büyük ölçüde daha fazla işlemin onaylanmasına izin verir. Bunun dışındaki bir çözüm de blok zincir bilgisinin taşınmasıdır. Bu önlemler kısa vadede olabildiğince etkili olabilir fakat tam anlamıyla problemleri çözemez.

Zilliqa’nın bu soruna çözümü ise blok zincirin tüm mimarisinin yeniden tasarlanmasını sağlayarak ölçeklenebilirlik problemine çözüm getirmeyi hedefliyor. Bu çözüm ağ boyutunun ve ağ hızının doğrudan veya ters bir şekilde bağlı olmadığı anlamına geliyor. ZIL blok zincirin mimarisini sıfırdan değiştirmeyi amaçlıyor. Platform bunun için her ek 600 ağ ile verimi arttıran karma bir protokol kullanıyor.  Bu nedenle Zilliqa’ın ayırt edici özelliklerinden biri doğrusal olarak ölçeklenebilir olması. Yani platform üzerindeki ağ sayısı arttıkça verim neredeyse doğrusal bir oranda artıyor.

ZIL aynı zamanda sharding gibi benzersiz bir özellikten de faydalanıyor. Sharding ağın shard (parça) denilen daha küçük protokol gruplarına ayrıldığı süreç olarak tanımlanabilir. Her bir shard işlemlerin daha fazla işlemle sonuçlanmasına izin vererek paralel olarak işleme onay verebilir. Bu teknolojinin ne kadar etkili olduğuna dair bir fikir vermek gerekirse Testnet’in ilk günlerinde Zilliqa Ethereum’dan 250 kat daha yüksek veri kaydı gerçekleştirdi.

Her bir shard, işlem gerçekleştirdiği tüm işlemlerle bir mikro blok oluşturur. Zilliqa bu paralel işlem sürecinin sonunu DS Epoch olarak adlandırıyor. DS Epoch mikro blokların aynı anda blok zincirine eklenmiş olan tam bir blok oluşturmak için birleştirildiği anlamına gelir. DS Epoch’un bir de DS Komite ekibi bulunuyor. Bu komite diğer tüm parçaları yöneten rastgele seçilen bir ağ grubudur. Temelde hangi işlemlerin hangi parçalara atanacağına karar verir.

Zilliqa Consensus Mekanizması

Zilliqa’nın önemli bir diğer özelliği de Consensus mekanizmasıdır. Burada sadece madencilik kimlikleri oluşturmaya odaklanmış bir Proof of Work protokolü kullanılır. Esas olarak ZIL geleneksel bir consensus protokolüne güvenmiyor. Bunun yerine depolama gereksinimlerinin daha verimli bir şekilde yönetilmesini sağlamak için Byzantine Fault Tolerant protokolü kullanmayı tercih ediyor. Bu pBFT protokolü, sistemi mümkün olduğu kadar basitleştirmek için tüm işlem geçmişini daha etkili yönetim ve depolama gereksinimleriyle blok zincirde kaydetmeye gerek kalmadan gerçekleştirir.

Testnet ve Mainnet

Zilliqa yakın bir tarihte Testnet 2.0’ı başlattı ve bununla çok sayıda iyileştirme gerçekleştirildi. Ayrıca ekip altyapıyı iyileştirmek ve daha iyi akıllı sözleşme desteği sunmak için çalışıyor.

Mainnet lansmanı ise 2018’ın üçüncü çeyreği için planlanmıştı fakat ekip daha yüksek kalitede bir ürün teslimi yapmak için lansmanı biraz daha erteledi. Bu doğrultuda lansmanın 2019’da yapılması planlanıyor.

coindoo

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir