Ana Sayfa > Haber > Zimbabwe Merkez Bankası, Tüm Kripto İşlemlerinin Yasaklanması İçin Dava Açtı

Zimbabwe Merkez Bankası, Tüm Kripto İşlemlerinin Yasaklanması İçin Dava Açtı

Zimbabwe Merkez Bankası, Tüm Kripto İşlemlerinin Yasaklanması İçin Dava Açtı

Zimbabwe Merkez Bankası (RBZ), tüm kripto para birimi işlemlerini durdurmak için, kayıtlı tüm finans kurumlarına Afrika ülkesindeki kripto-para ticareti işlemlerine dava açtı. Merkez bankası ayrıca, operasyonlarını kapatmaları için kripto döviz borsalarına talimat verdi.

Zimbawe’deki en büyük kripto para borsası olan Golix, RBZ’nin böyle bir yetkisi olmadığı, bu yetkinin ülkenin yasama organı olan parlamentoda olduğu gerekçesiyle RZB’ye Yüksek Mahkeme’de dava açtı. Bununla birlikte bankanın, bu kararı aldıktan sonra kurumlara herhangi bir süre verilmediği ve kurumların bu karara tepki hakkının olmadığını ileri sürdü.

Zimbabwe’de kripto paralar hiçbir zaman yasal işlem olarak kabul edilmemiştir. Kripto para ile ilgili işletmeler, şirket olarak tescil edilmiş ancak dijital para birimlerine özgü bir lisanslama çerçevesi olmadan çalışmaktadır.

RBZ’nin kararı sonrası, ülkenin bankalarının Golix tarafından tutulan hesapları kapatıldı ve borsa web sitesinde bulunan sipariş defterinin iptal edildiği bildirildi. Tüm bu işlemler sonucunda uzmanlar, Zimbabwe’deki insanların kripto para alışverişinden vazgeçmeyeceğini, artık bu alışverii yasal olmayan yollardan yapacaklarını düşünüyorlar. Çünkü ülke ekonomisindeki sıkıntılar, sanal para birimleri sayesinde aşılıyor. Uluslararası para transferlerinde oldukça popüler bir yöntem ve bazı insanlar kripto paraları yabancı para birimlerine alternatif olarak kullanıyor. Birçok insan ise ülkedeki ekonomik istikrarsızlık yüzünden risk altına girmemek için sanal parayı tercih ediyor.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir